Iva Holmerová
Jsem jednou z pravidelných komentátorek pořadu Jak to vidí...
Co dělám v rozhlase:
Jsem jednou z pravidelných komentátorek pořadu Jak to vidí...
Mimo rozhlas:
Pracuji v Gerontologickém centru, které jsem spoluzakládala už v roce 1992 a které je zařízením městské části Praha 8. Jsem tu ředitelkou a vedoucí lékařkou. Dále jsem vedoucí CELLO (Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče FHS UK). Tuto práci mám taky moc ráda. S kolegy se zabýváme touto čím dále tím více aktuální problematikou.
Co mě baví:
Někdy říkám, že mou profesí je geriatrie a koníčkem gerontologie. To je ale přece jen trochu nadsazené. Moc volného času sice nemám, ale snažíme se jej s manželem trávit aktivně, tedy v přírodě, na kole, pokud to je možné. Máme dvě dospělé dcery, jednu v Praze a jednu nyní už dlouho v Londýně, tři vnučky a jednoho vnuka, tři z nich se narodili v lednu a únoru 2016 a další v červenci 2017. Když jsou pohromadě, vypadají jako čtyřčata, ale to tak často není, protože dvě vnučky žijí v Londýně a dvojčata tady v Praze. A posledním členem rodiny je věčně veselá a zlobivá fenka Áďa.
Další související témata:
Mým velkým a dlouhodobým tématem je problematika demence a Alzheimerovy choroby, a to nejen z pohledu čistě zdravotnického, ale také společenského. Dlouho jsem předsedovala České alzheimerovské společnosti a i teď jsem v její správní radě.
Všechny články
-
Gerontoložka: Výjimka pro soukromé ústavy rozkolísá systém. Podpořit musíme hlavně domácí péči
Výbor pro sociální politiku podpořil pozměňovací návrh k zákonu o sociálně-zdravotním pomezí. Soukromé ústavy by nově neměly limitovanou výši úhrady. Co vše je ve hře?
-
Gerontoložka: Pokud naše populace zestárne úspěšně, problém to nebude. Péči o zdraví ale podceňujeme
Populace stárne a je jasné, že se lékaři téměř všech oborů budou během své praxe stále častěji setkávat s geriatrickými pacienty. Jaká je budoucnost geriatrické péče?
-
Gerontoložka: Systém zdravotně-sociálních služeb je třeba budovat odspodu, podle potřeb pacientů
V Česku se opět diskutuje o zavedení zdravotně-sociálních služeb. S novelou přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Jak by dlouhodobá péče o pacienty mohla vypadat?
-
Lékařka Holmerová: Přesčasy lékařů nejsou normální. Jsou to pokusy na lidech. Reforma je nutná
Protestní akce lékařů proti špatným pracovním podmínkách stále trvá. Přes 6000 zdravotníků nebude od prosince sloužit přesčasy. Nastal čas na zásadní reformu?
-
Iva Holmerová: Nízký plat a žádné volno. V Británii prudce roste počet lidí v moderním otroctví
Bez zahraničních pracovníků by se zdravotnický a pečovatelský sektor v západních zemích neobešel. Nedostatek kvalifikované pracovní síly ale nahrává modernímu otroctví.
-
Gerontoložka: Včasná léčba a doléčení jsou nejlepší prevencí dlouhodobé péče. Vyplatí se i finančně
Léčebny dlouhodobě nemocných by příští rok mohly projít zásadní proměnou. Nově by pojišťovny hradily péči maximálně 90 dní. Zlepší změna zákona systém následné péče?
-
Iva Holmerová: Později do důchodu? Se stárnutím populace se dá vypořádat i jinými metodami
Spolu s pomalejším tempem valorizace penzí se znovu mluví i o stárnutí populace a zvyšování věku odchodu do důchodu. Jakým směrem se debata ubírá? A o čem se vůbec nemluví?
-
Iva Holmerová: Akutní medicína je špičková. Starat se preventivně o své zdraví nám ale nejde
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navrhuje, aby se do českého zdravotnictví vrátila nadstandardní péče. V čem jsou ale největší slabiny českého zdravotnictví?
-
Iva Holmerová: Vražda jako důsledek domácího násilí? Nikdy to není náhlá příhoda z ničeho nic
Počty násilných činů výrazně vzrostly v době pandemie. Stále více se mluví i o takzvané femicidě, tedy vraždách žen, jež se staly v důsledku domácího násilí a stalkingu.
-
Iva Holmerová: Místo léků aktivita v přírodě? Projekt Recetas chce zmírnit osamělost starých lidí
Seniory trápí neduhy spojené se stářím, ale také velká osamocenost. Hůře jsou na tom ti, kteří žijí ve velkých městech. A právě na ně cílí mezinárodní projekt Recetas.