Iva Holmerová
Jsem jednou z pravidelných komentátorů pořadu Jak to vidí...
Co dělám v rozhlase:
Jsem jednou z pravidelných komentátorů pořadu Jak to vidí...
Mimo rozhlas:
Pracuji v Gerontologickém centru, které jsem spoluzakládala už v roce 1992 a které je zařízením městské části Praha 8. Jsem tu ředitelkou a vedoucí lékařkou. Dále jsem členkou kolegia děkana Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Tuto práci mám taky moc ráda. S kolegy v Centru pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče se zabýváme touto čím dále tím více aktuální problematikou.
Co mě baví:
Někdy říkám, že mou profesí je geriatrie a koníčkem gerontologie. To je ale přece jen trochu nadsazené. Moc volného času sice nemám, ale snažíme se jej s manželem trávit aktivně, tedy v přírodě, na kole, pokud to je možné. Máme dvě dospělé dcery, jednu v Praze a jednu nyní už dlouho v Londýně. Vlastní vnuky zatím nemáme, ale naše „vnoučecí“ kamarádky Bětka a Majda nám dělají velkou radost. Mají teď spoustu nových školních povinností, ale pořád se myslím rádi vidíme. O svůj čas si také říká naše přerostlé štěně Béďa, které by sice už mělo být skoro dospělým psem, ale pořád to tak nevypadá.
Další související témata:
Mým velkým a dlouhodobým tématem je problematika demence a Alzheimerovy choroby, a to nejen z pohledu čistě zdravotnického, ale také společenského. Dlouho jsem předsedovala České alzheimerovské společnosti a i teď jsem v její správní radě.
Všechny články
-
Gerontoložka: Včasná léčba a doléčení jsou nejlepší prevencí dlouhodobé péče. Vyplatí se i finančně
Léčebny dlouhodobě nemocných by příští rok mohly projít zásadní proměnou. Nově by pojišťovny hradily péči maximálně 90 dní. Zlepší změna zákona systém následné péče?
-
Iva Holmerová: Později do důchodu? Se stárnutím populace se dá vypořádat i jinými metodami
Spolu s pomalejším tempem valorizace penzí se znovu mluví i o stárnutí populace a zvyšování věku odchodu do důchodu. Jakým směrem se debata ubírá? A o čem se vůbec nemluví?
-
Iva Holmerová: Akutní medicína je špičková. Starat se preventivně o své zdraví nám ale nejde
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navrhuje, aby se do českého zdravotnictví vrátila nadstandardní péče. V čem jsou ale největší slabiny českého zdravotnictví?
-
Iva Holmerová: Vražda jako důsledek domácího násilí? Nikdy to není náhlá příhoda z ničeho nic
Počty násilných činů výrazně vzrostly v době pandemie. Stále více se mluví i o takzvané femicidě, tedy vraždách žen, jež se staly v důsledku domácího násilí a stalkingu.
-
Iva Holmerová: Místo léků aktivita v přírodě? Projekt Recetas chce zmírnit osamělost starých lidí
Seniory trápí neduhy spojené se stářím, ale také velká osamocenost. Hůře jsou na tom ti, kteří žijí ve velkých městech. A právě na ně cílí mezinárodní projekt Recetas.
-
Iva Holmerová: Ruská invaze oživila u starších lidí vzpomínky. Na tanky v ulicích i okupaci nacisty
Děti, ženy a staří lidé. Tři skupiny lidí, kteří válečným konfliktem trpí nejvíce. Jak mluvit s pamětníky o válce?
-
Iva Holmerová: Během pandemie mnohým poprvé došlo, že život je konečný
„Přes všechna skuhrání pandemie ukázala, že máme skvělé zdravotnictví,“ myslí si gerontoložka. „Přesto odhalila i jeho velké mezery. Třeba v oblasti zdravotní gramotnosti.“
-
Iva Holmerová: Izolace seniorů napáchala obrovské škody. Znovuotevření domovů bude nesmírně náročné
Domovy pro seniory znovu po dlouhé době otevřou své dveře návštěvníkům. Jsou domovy na další personální zátěž připraveny? A ví vůbec stát, jak seniory nejlépe ochránit?
-
Iva Holmerová: Opatření jsou na místě. Ale styl komunikace je vojenský dril a zastrašování
Je potřeba lidem trpělivě vysvětlovat, proč se mají chránit a v čem je to pro ně dobré, míní gerontoložka Iva Holmerová.
-
Iva Holmerová: Riziko demence? Už teď víme, že koronavirus poškozuje cévy v mozku a plicích
„Koronavirus se nejlépe šíří v uzavřených nevětraných místnostech, kde na sebe lidé mluví nebo křičí. Roušky pomáhají,“ říká gerontoložka Holmerová.