Životní motto:
Nemám životní motto, ale souhlasím s Ferlinghettim, že "Svět je báječné místo k narození, pokud vám nevadí, že štěstí není vždycky tak velký požitek".
Co dělám v rozhlase:
Na vlnách Českého rozhlasu propůjčuji hlas lidem z dávných dob i těm současným, protože mě nepřestává fascinovat, jak pestré lidstvo je.
Co dělám mimo rozhlas:
Věnuji se kulturní antropologii, vystudoval jsem teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zabývám se dějinami, metodologií a teorií antropologie. S láskou se více než patnáct let vracím na Papuu Novou Guineu, kde uskutečňuji terénní výzkumy. Ty jsem uskutečnil ale také na Filipínách, Indii či na Altaji.
Jsem autorem či spoluautorem bezmála dvaceti knih. Kniha Antropologie a Melanésie (2013) byla oceněna jako nejlepší monografie vydaná na Karlově univerzitě v daném roce. Osobně mám radost z knih Cizinci mezi Papuánci (2016) a Antropologie (2018), protože jsem do nich promítl více ze sebe. Dostal jsem cenu Neuron pro mladé nadějné vědce do 40 let.
A kdybych nebyl antropologem, stanu se kuchařem. Elektrotechnikem jsem se nestal, jelikož mě to nebavilo, ale mám na to maturitu.
Co mě baví:
Když mám trochu času nazbyt, nejdu jako Malý princ pomalu ke studánce, ale sportuji: běh, kolo, lezení.
Všechny články
-
Proč je záchod 00? Prozkoumejte tajemství místa, kam musíte každý den
Dnes zavítáme tam, kam i císař pán chodil pěšky. Správně, řeč bude o záchodech či toaletách v různém čase a v různých kulturách.
-
Pozdrav pánbůh, soudruhu! Jak se zdraví v různých částech světa
Pozdrav jako formalita, ale také jako součást přísné etikety. O různých druzích pozdravů dříve a dnes, doma i ve světě si budou povídat Martin Rychlík a Martin Soukup.
-
Sůl nad zlato. O různých podobách majetku a bohatství
Všechny kultury na světě znají osobní vlastnictví. Majetek ale poměřují různými způsoby. Někde jsou to auta, domy, byty, jinde třeba bumerangy, mýty nebo tetovací vzory.
-
Není šprým jako šprým. Čemu se smějí Papuánci nebo Inuité? O humoru s Milanem Šteindlerem
Šprýmují všichni lidé na světě, ale pointa vtipu se někdy tak trochu ztratí v překladu. Proč se kultury liší v tom, co považují za vtipné? Hostem je herec Milan Šteindler.
-
Jiný kraj, jiný mrav. Kde byste neměli ukázat druhému podrážku?
Jiný kraj, jiný mrav, praví české přísloví. Proč se pravidla slušného chování na světě různí? O odlišných normách promluví expertem na etiketu Ladislav Špaček.
-
Zatočit s nemocemi i bolestí. S chirurgem Tomášem Šebkem o různých podobách medicíny
Uzdravovat nemoci je potřeba stará jako lidstvo samo. Na podoby medicíny se zeptáme chirurga Tomáše Šebka, který má za sebou mise v Afghánistánu nebo v Jižním Sudánu.
-
Kde čas tiká jinak? Znamená čas všude na světě totéž?
Vteřiny, minuty, hodiny, dny, týdny… Čas měřily už prastaré civilizace a vytvářely velmi důmyslné kalendáře, příkladem budiž třeba Mayové nebo Aztékové.
-
Umyj se, špindíro! Proč se kultury liší v tom, co považují za čisté?
Vyčistit zuby a spát nebo si před každým jídlem umýt ruce. Zvyky a pravidla, jimiž lidé udržují své tělo čisté, se mezikulturně liší. Jak se vyvíjela osobní hygiena?
-
Zločin a trest. Jak se liší právo a spravedlnost napříč světem?
Kdo není právník, těžko bude znát všechny platné zákony. Pravidla, jimiž se společnosti řídí nebo trestají některé činy, přitom zavádějí i kultury, které neznají písmo.
-
Od pěstního klínu k vesmírným lodím. Jak lidstvo začalo vyrábět nástroje i roboty?
První nástroje zhotovili pravěcí lovci, aby si usnadnili lov a konzumaci plodin. Už netvoříme pěstní klíny, ale sofistikované stroje, které místo lovu usnadňují práci.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »