Od promiskuity k monogamii. O rodině, příbuzných a mezigenerační solidaritě
Říká se, že rodina je základ státu. Společné soužití příbuzných různých generací znají mnohé kultury, nabývá však rozličných forem: rodičů s dětmi, ale i sourozenců a jejich protějšků. Jak se liší soužití nás a našich dávných předků? Martin Rychlík a Martin Soukup tentokrát o rozmanitých příbuzenských vztazích. Proč někteří Papuánci nazývají stejně bratra i kamaráda? Vypravíme se do Polska, kde si adoptují babičky, a dozvíte se, kde a proč museli synové uškrtit své matky.
Člověčiny poslouchejte každý čtvrtek v 18 hodin živě, kdykoli na webu Dvojky, v aplikaci mujRozhlas nebo v podcastových aplikacích.
Související
-
Monogamie není přirozená, ale manželství je zdravé. Rozvedení zkapou dřív, tvrdí psycholog Šmolka
Člověk by měl žít v páru. Shodují se na tom etologové i výzkumy srovnávající život manželských párů a rozvedených.
-
Nejdůležitější je, aby v tom byli všichni dobrovolně, říká psycholožka o konsenzuální nemonogamii
Psycholožka vyvrací mýty a poukazuje na odborná zjištění týkající se konsenzuální nemonogamie. „Je to ve velkém kontrastu s tím, v čem jsme vyrůstali," říká.
-
Oženit se s vlastní sestřenicí? O různých podobách manželství ve světě
Oženit se z lásky, nebo pro peníze? A s kolika manželkami nebo manželi uzavřít sňatek? S jednou nebo jedním jako u nás, nebo třeba se čtyřmi ženami jako v arabském světě?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.