Životní motto:
Nemám životní motto, ale souhlasím s Ferlinghettim, že "Svět je báječné místo k narození, pokud vám nevadí, že štěstí není vždycky tak velký požitek".
Co dělám v rozhlase:
Na vlnách Českého rozhlasu propůjčuji hlas lidem z dávných dob i těm současným, protože mě nepřestává fascinovat, jak pestré lidstvo je.
Co dělám mimo rozhlas:
Věnuji se kulturní antropologii, vystudoval jsem teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zabývám se dějinami, metodologií a teorií antropologie. S láskou se více než patnáct let vracím na Papuu Novou Guineu, kde uskutečňuji terénní výzkumy. Ty jsem uskutečnil ale také na Filipínách, Indii či na Altaji.
Jsem autorem či spoluautorem bezmála dvaceti knih. Kniha Antropologie a Melanésie (2013) byla oceněna jako nejlepší monografie vydaná na Karlově univerzitě v daném roce. Osobně mám radost z knih Cizinci mezi Papuánci (2016) a Antropologie (2018), protože jsem do nich promítl více ze sebe. Dostal jsem cenu Neuron pro mladé nadějné vědce do 40 let.
A kdybych nebyl antropologem, stanu se kuchařem. Elektrotechnikem jsem se nestal, jelikož mě to nebavilo, ale mám na to maturitu.
Co mě baví:
Když mám trochu času nazbyt, nejdu jako Malý princ pomalu ke studánce, ale sportuji: běh, kolo, lezení.
Všechny články
-
Bolest: Nevyhnutelná součást lidského života
Bolest pociťuje každý člověk už od nepaměti. Až do objevení anestetik bývala součástí každé nemoci či zranění. Proč a za jakým účelem bolest způsobujeme nebo snášíme?
-
Dluhy napříč časem i společností. Dá se finanční gramotnost naučit?
Jsou dluhy, půjčky a úroky kulturními univerzáliemi napříč časem a různými druhy společností? K čemu slouží? Dá se finanční gramotnost naučit?
-
Kde domov náš? Z jeskyně do mrakodrapů! Prozkoumáme způsoby, jak lidé žijí
Už pravěký člověk toužil po vlastním domově. Co dělá domov domovem? Útulnost? Bezpečí? Podíváme se nejen do jeskyní a našich domovů, ale třeba také do mongolské jurty.
-
Mládí nekoupíš, stáří neprodáš. Platí rovnítko mezi stářím a moudrostí?
Jsou lidé, pro které je stáří nejkrásnějším obdobím života. Platí rovnítko mezi stářím a moudrostí? Jaké jsou kulturní definice babiček a dědečků? Co je ageismus?
-
Císařovy nové šaty. Oděvy napříč dobou i kontinenty
Oděv má plno funkcí. O jeho vývoji napříč dobou a kontinenty si budeme povídat s expertkou na marketing, ale i módu a "brands" Denisou Hejlovou.
-
Tajemstvím úspěchu je začít. Co všechno jsme pro něj schopni obětovat?
Člověk je tvor soutěžící, bažící po úspěchu. Jak jsme či nejsme úspěšní, a co všechno považujeme za úspěch? Co všechno jsme pro něj schopni obětovat?
-
Milujeme se k zbláznění. Láska - emoce stará jako lidstvo samo
Všichni cítíme emoce. Zatímco třeba u nás držení za ruce znamená zamilovanost, jinde to může být výrazem přátelství mezi dvěma muži.
-
Věříte kouzlům a pověrám? Vypravíme se do světa magie, mezi šamany a budeme svědky rituálu vúdú
Vykročím ráno pravou, a budu mít štěstí. Vypiju kouzelný nápoj, a splní se mi každé přání. Magie nás doprovází od nepaměti. A že v nadpřirozeno nebo duchovno nevěříte?
-
Lovci, sběrači a zemědělci. Evoluce lidského hospodaření
Už od nepaměti lidé umějí zužitkovat takřka vše, co jim země nabízí. Od kdy jsme lovci a sběrači? Jaká je budoucnost pěstování různých plodin a co je globální zemědělství?
-
Proč se tak jmenují. Jak vznikají geografická jména?
Proč se tak jmenují? Co vše a jak se může geograficky jmenovat, a proč si lidé pojmenovávají různá místa? To se dozvíme od docenta Jana Daniela Bláhy.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »