Umyj se, špindíro! Proč se kultury liší v tom, co považují za čisté?
Vyčistit zuby a spát nebo si před každým jídlem umýt ruce. Zvyky a pravidla, jimiž lidé udržují své tělo čisté, se mezikulturně liší, ale ideál toho, jak má vypadat člověk zdravý a voňavý, tam najdete. Martin Rychlík a Martin Soukup budou mluvit o tom, jaké mezi lidmi panují představy o čistotě a nečistotě. Jak se historicky vyvíjela osobní hygiena? Proč se k představě čistoty vážou i obavy ze znečištění? A proč se hinduisté koupou v ne zrovna nejprůzračnější řece Ganze?
Člověčiny poslouchejte každý čtvrtek v 18 hodin živě, kdykoli na webu Dvojky, v aplikaci mujRozhlas nebo v podcastových aplikacích.
Související
-
Bez tetování nejsou koláče. O zdobení těl i iniciačních rituálech
Tetování po celém těle, piercingy v uších, nose či na intimních místech. Své tělo si zdobí lidé po celém světě a dělají tak všemožnými, často i bolestivými způsoby.
-
(Ne)užitečné umění? O tvořivosti a znesvěcených předmětech v muzeích
Od nástěnných maleb v jeskyni po zdi výtvarných galerií. Tvořivost patří mezi základní charakteristiky člověka. Podíváme se na různé podoby lidské kreativity.
-
Společně za tím, co nás přesahuje. O hinduistickém obřadu ve Váránasí i pohřbu Karla Čapka
Z mladých chlapců se stávají dospělí muži, z mladých dívek dospělé ženy. Podobné změny životního stavu zpravidla doprovázejí takzvané iniciační rituály.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka