Vystudoval etnologii i dějiny a teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy s diplomovou a rigorózní prací na téma tetování (2003, 2004) a magisterskou prací o industriální elektronické hudbě – o EBM (2006). V roce 2011 dokončil doktorské studium v Ústavu etnologie FF UK, kde do roku 2015 částečně působil jako odborný asistent. Disertaci o antropologii umění obhájil na Katedře teorie kultury FF UK (2014), kde přednášel i etnologii kulturních areálů (Polynésie). V roce 2009 absolvoval stipendijní pobyt na University of Tokyo (komunikace vědy, profesor Osamu Sakura).
V letech 2000 až 2006 pracoval jako redaktor v České tiskové kanceláři (ČTK), posléze v týdeníku Euro coby editor a reportér (2006 až 2010). Poté působil ve zpravodajském portále Česká pozice; od roku 2013 do září 2019 psal pro Lidové noviny (věda, výzkum, školství). Od října 2019 do září 2023 vedl média Univerzity Karlovy a její magazín Forum; v roce 2023 byl na stáži v PR oddělení Universität Heidelberg. Od října 2023 je zástupcem šéfredaktora týdeníku Euro.
Na Univerzitě Palackého v Olomouci se v letech 2020 až 2022 věnoval výzkumnému projektu Sinophone Borderlands a popularizaci vědy. O dějinách tetování vydal dvě knihy (2005, 2014), napsal několik studií o vlasech včetně monografie Dějiny vlasů (Academia 2018). Nedávno vydal knihu Dějiny lidí (Academia 2022), jež obdržela cenu Magnesia litera a Cenu E. E. Kische. Se třemi přáteli publikoval knihu Science Communication (MatfyzPress 2023). Je ženatý, má čtyři děti.
Životní motto:
"Im Rhythmus Bleiben!"
Co dělám v rozhlase:
Zvuky a pořad Člověčiny.
Mimo rozhlas:
Noviny. Knihy. Večeře.
Co mě baví:
Žít a být s rodinou.
Všechny články
-
Jediné děti vědí, co hledají. Jak prožívají dětství na různých kontinentech?
Dětství je období, ze kterého člověk čerpá celý život. Jak ho prožívají děti na různých kontinentech? Hostem je Pavla Gomba, ředitelka Českého výboru pro UNICEF.
-
Zvířata ve službách člověka. Domácími mazlíčky mohou být selátka i hadi
Většina z nás žije společně v nějakém vztahu se zvířaty. Někde jsou výhradně mazlíčci psi a kočky, jinde třeba selátky či hadi.
-
Jmenuji se, tedy jsem! Když máme jméno, stáváme se zkrátka někým
Od Kopčema přes Jakuba po Elišku. Jména si dávali lidé už v pravěku. Potřeba nějak si mezi sebou říkat, je vlastní lidem všech dob a všech kontinentů.
-
I sochy mohou chodit! Jak se mu to povedlo na Velikonočním ostrově, vypráví Pavel Pavel
I sochy mohou chodit. Do dnešních Člověčin přišel inženýr a experimentální architekt Pavel Pavel, který "rozchodil" sochy na Velikonočním ostrově.
-
Proč je záchod 00? Prozkoumejte tajemství místa, kam musíte každý den
Dnes zavítáme tam, kam i císař pán chodil pěšky. Správně, řeč bude o záchodech či toaletách v různém čase a v různých kulturách.
-
Pozdrav pánbůh, soudruhu! Jak se zdraví v různých částech světa
Pozdrav jako formalita, ale také jako součást přísné etikety. O různých druzích pozdravů dříve a dnes, doma i ve světě si budou povídat Martin Rychlík a Martin Soukup.
-
Sůl nad zlato. O různých podobách majetku a bohatství
Všechny kultury na světě znají osobní vlastnictví. Majetek ale poměřují různými způsoby. Někde jsou to auta, domy, byty, jinde třeba bumerangy, mýty nebo tetovací vzory.
-
Není šprým jako šprým. Čemu se smějí Papuánci nebo Inuité? O humoru s Milanem Šteindlerem
Šprýmují všichni lidé na světě, ale pointa vtipu se někdy tak trochu ztratí v překladu. Proč se kultury liší v tom, co považují za vtipné? Hostem je herec Milan Šteindler.
-
Jiný kraj, jiný mrav. Kde byste neměli ukázat druhému podrážku?
Jiný kraj, jiný mrav, praví české přísloví. Proč se pravidla slušného chování na světě různí? O odlišných normách promluví expertem na etiketu Ladislav Špaček.
-
Zatočit s nemocemi i bolestí. S chirurgem Tomášem Šebkem o různých podobách medicíny
Uzdravovat nemoci je potřeba stará jako lidstvo samo. Na podoby medicíny se zeptáme chirurga Tomáše Šebka, který má za sebou mise v Afghánistánu nebo v Jižním Sudánu.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »