Vystudoval etnologii i dějiny a teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy s diplomovou a rigorózní prací na téma tetování (2003, 2004) a magisterskou prací o industriální elektronické hudbě – o EBM (2006). V roce 2011 dokončil doktorské studium v Ústavu etnologie FF UK, kde do roku 2015 částečně působil jako odborný asistent. Disertaci o antropologii umění obhájil na Katedře teorie kultury FF UK (2014), kde přednášel i etnologii kulturních areálů (Polynésie). V roce 2009 absolvoval stipendijní pobyt na University of Tokyo (komunikace vědy, profesor Osamu Sakura).
V letech 2000 až 2006 pracoval jako redaktor v České tiskové kanceláři (ČTK), posléze v týdeníku Euro coby editor a reportér (2006 až 2010). Poté působil ve zpravodajském portále Česká pozice; od roku 2013 do září 2019 psal pro Lidové noviny (věda, výzkum, školství). Od října 2019 do září 2023 vedl média Univerzity Karlovy a její magazín Forum; v roce 2023 byl na stáži v PR oddělení Universität Heidelberg. Od října 2023 je zástupcem šéfredaktora týdeníku Euro.
Na Univerzitě Palackého v Olomouci se v letech 2020 až 2022 věnoval výzkumnému projektu Sinophone Borderlands a popularizaci vědy. O dějinách tetování vydal dvě knihy (2005, 2014), napsal několik studií o vlasech včetně monografie Dějiny vlasů (Academia 2018). Nedávno vydal knihu Dějiny lidí (Academia 2022), jež obdržela cenu Magnesia litera a Cenu E. E. Kische. Se třemi přáteli publikoval knihu Science Communication (MatfyzPress 2023). Je ženatý, má čtyři děti.
Životní motto:
"Im Rhythmus Bleiben!"
Co dělám v rozhlase:
Zvuky a pořad Člověčiny.
Mimo rozhlas:
Noviny. Knihy. Večeře.
Co mě baví:
Žít a být s rodinou.
Všechny články
-
Mezi snem a skutečností. Co znamená, když ve snu létáme?
Západní člověk (většinou) rozlišuje mezi snem a skutečností. Ale třeba severoameričtí Indiáni zabíjeli jen proto, že se jim o tom zdálo. Co znamená, když ve snu létáme?
-
Vzdělávej a vychovávej! Někde rákoska, jinde pochvala. Jak by se měla proměnit škola?
Někde rákoska, jinde pochvala. Ke vzdělávání dětí přistupují na světě různě. Jak se učí Češi, Papuánci nebo třeba Aztékové? jak děti vnímají učení ze své perspektivy?
-
Říše znaků. O původu jazyka i jeho zániku. Kde se mluví jazykem tok pisin?
Zatajte dech a začněte mluvit. Schopnost záměrně zastavit dýchání stála u zrodu řeči. Dozvíte se například, jak Bedřich Hrozný rozluštil prastaré chetitské písmo.
-
Mohou muži rodit? O porodech a kojení v různých zemích světa
Vleže, ve stoje, za přítomnosti otce nebo sama. Lidstvo svou pestrostí překvapí i v takové záležitosti, jakou je porod novorozeněte. Kde kojí nejdéle a jak vlastně dlouho?
-
Jmenuji se, tedy jsem! Když máme jméno, stáváme se zkrátka někým
Od Kopčema přes Jakuba po Elišku. Jména si dávali lidé už v pravěku. Potřeba nějak si mezi sebou říkat, je vlastní lidem všech dob a všech kontinentů.
-
Lovu, sběru a práci zdar! O různých podobách obživy a práce
Pravěcí lovci chodili na mamuty, my chodíme na houby. Pro ně to byla obživa, pro nás kratochvíle a odpočinek od práce. Povídat si budeme o různých podobách obživy a práce.
-
Naučte se počítat jako Papuánci! Matematika v různých místech světa
Počítání doprovází kultury po celém světě. Vypravíme se mezi Kapauky do Západní Nové Guineje, ale i do švýcarského centra jaderného výzkumu CERN.
-
Sportem ke zdraví i míru. Čeho si na olympijských hrách cení kajakář Vavřinec Hradílek?
Cvičení, trénování a sportování patří k člověku od antiky. O tom, jak si dávají do těla různé kultury na světě, promluví host nejpovolanější – kajakář Vavřinec Hradilek.
-
Bez tetování nejsou koláče. O zdobení těl i iniciačních rituálech
Tetování po celém těle, piercingy v uších, nose či na intimních místech. Své tělo si zdobí lidé po celém světě a dělají tak všemožnými, často i bolestivými způsoby.
-
Kde domov náš? Z jeskyně do mrakodrapů! Prozkoumáme způsoby, jak lidé žijí
Už pravěký člověk toužil po vlastním domově. Co dělá domov domovem? Útulnost? Bezpečí? Podíváme se nejen do jeskyní a našich domovů, ale třeba také do mongolské jurty.