Cyril Höschl
Jsem jedním z pravidelných komentátorů v pořadu Jak to vidí...
Co dělám v rozhlase:
Jsem jedním z pravidelných komentátorů v pořadu Jak to vidí...
Mimo rozhlas:
Vystudoval jsem fakultu všeobecného lékařství UK v Praze. Pracoval jsem jako psychiatr a vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu psychiatrickém a jako univerzitní učitel na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Tam jsem byl v letech 1990–1997 děkanem. Přednášel jsem na univerzitách v Kanadě a USA a působil ve vzdělávacích institucích v Dánsku a v Rakousku. V letech 2007–2008 jsem byl prezidentem Evropské psychiatrické asociace.
Všechny články
-
Psychiatr Höschl: Vražda rukou dítěte? Za agresi u dětí může hlavně emoční chlad v rodinách
Německem před nedávnem otřásla vražda dívky, ke které se přiznaly její dvě spolužačky. Oběť vylákaly do lesa a ubodaly. Jaké motivy vedou nezletilé k nejtěžšímu zločinu?
-
Cyril Höschl: Volba prezidenta? Jsme jako po velkém fotbalovém zápase. Ostré emoce vystřídá rozum
Vyhrocené emoce, vyvolané mimo jiné i strašením válkou, provázely kampaň před druhým kolem přímé volby prezidenta. Proč debaty o politice dokážou tolik rozdělovat?
-
Cyril Höschl: Vánoce bez dárků? Konečně máme šanci vrátit se k původnímu významu vánočních svátků
Štědrý večer bez dárků plánuje letos každá 10. domácnost. Kvůli nejisté budoucnosti nechtějí utrácet. Jak prožít Vánoce na pozadí obav z účtu, inflace a války?
-
Cyril Höschl: Kurty a svěrací kazajky? Takhle by se nedostatek peněz v psychiatrii řešit neměl
V opavské psychiatrické nemocnici byla dlouhodobě porušována práva pacientky. Žena byla 12 let připoutána k lůžku. V jakých případech se smí používat omezovací prostředky?
-
Psychiatr Cyril Höschl: Trochu stresu potřebujeme. Abychom vůbec něco dělali
Jaký vliv má motivace na pracovní výkon? A jakou úlohu hraje stres v práci nebo doma? „Není pravda, že stres je jen škodlivý,“ míní psychiatr Cyril Höschl na Dvojce.
-
Cyril Höschl: Jak mluvit o válce? Děti potřebují cítit naději, uprchlíci náš zájem
Společnost vystavená vleklému stresu z pandemie zažívá další otřes. Pocity ohrožení, frustrace a bezmoci teď přináší válka na Ukrajině. Jak o válce mluvit?
-
Cyril Höschl: Hikikomori není japonský fenomén. V extrémní izolaci teď žijí lidé po celém světě
Důsledkem pandemie je nárůst psychických poruch. Stále více se mluví i o fenoménu, který byl dosud spojován jen s Japonskem. Hikikomori ale trápí lidi po celém světě.
-
Cyril Höschl: Lidé mají potřebu se bát. Na vlny covidu už si ale zvykli
„Raději se bojíme hrozeb, u kterých podvědomě cítíme, že nás zas až tak neohrožují,“ vysvětluje psychiatr. „Všimněte si, jaké filmy si lidé pouští, když jsou v pohodě.“
-
Psychiatr Cyril Höschl: Zvukový smog škodí našemu zdraví. Léčit naopak umí ticho a hudba
Zvukový smog má negativní účinky na naše zdraví. Ne každý zvuk je ale hluk. Léčit může vedle ticha i hudba, ale taky ruchy, které normálně vnímáme jako nepříjemné.
-
Psychiatr Höschl: Spor antivaxerů s očkovanými? Jde o boj emocí s racionálním kritickým přístupem
Pandemie koronaviru, která trvá bezmála dva roky, eskalovala měrou nevídanou emoce ve společnosti. Proti sobě stojí příznivci očkování a jeho odpůrci.