Psychiatr Höschl: Zoufalství a beznaděj v Maroku pomáhají tišit turisti, kteří v zemi zůstali
Maroko počítá mrtvé a zraněné. Páteční zemětřesení si dosud vyžádalo 2 122 životů, dalších nejméně 2 421 lidí bylo zraněno. Jak bezprecedentní situaci prožívají místní? A jak vnímají turisty, kteří se v zemi rozhodli zůstat? „Je hezké, že všichni zbaběle nezdrhli. Pro místní to má velký psychologický význam. Na turismu jsou mnozí závislí,“ uvažuje psychiatr Cyril Höschl. V audiozáznamu se ještě zamyslí například nad terapií na webu či příčinami a důsledky workoholismu.
Situace hromadných neštěstí a přírodních katastrof se vyznačují tím, že emocí je mnoho. Od negativních, jako je ztráta blízkých osob, přes určité zadostiučinění těch, kteří přežili. Primární emocí je ale vždy zoufalství a beznaděj. „Ty ale burcují vůli přežít. Je-li totiž život opravdu ohrožen, bojujeme o něj daleko intenzivněji než normálně. Existenciální důsledky a pocity, že nic nemá cenu, přijdou později,“ říká v pořadu Jak to vidí... psychiatr Cyril Höschl.
Velkým zdrojem emocí jsou i záchranné práce. „Přirozenou reakcí obětí totiž je, že záchranné práce často považují za pomalé, nedostatečné, chaotické. Záchranáři, kteří musejí rozlišovat, kdo má naději na záchranu, a kdo už ne, nemohou počítat s momentálním vděkem. Ať teď v situaci hrůzy a paniky udělají cokoliv, vždycky je to v uvozovkách špatně.“
Doživotní jizva
Pátrací a záchranné týmy vyšlou do Maroka Španělsko, Velká Británie, Katar a Spojené arabské emiráty. Lidé v zasažených oblastech ale budou podle prohlášení Mezinárodního Červeného kříže potřebovat pomoc dlouhé roky.
„Nejdůležitější v takových situacích je skutečně lidský kontakt, který se neztrácí a který není omezen jenom na jednu kritickou chvíli. Je zapotřebí, aby lidé v pomoci vytrvali. Ztráta blízkých příbuzných v takovém měřítku je totiž jizva, která se nikdy úplně nezacelí. Život lidí v postižených oblastech už nikdy nebude takový jako předtím. Jde tedy o to, nezapomenout na oběti, věnovat jim opakovaně památku a úctu a s pozůstalými udržet blízkost. To je mimochodem případ i Ukrajiny,“ vysvětluje psychiatr.
Zvláštní normalita
Velkou psychologickou vzpruhou jsou pro místní i turisté, kteří v zemi navzdory katastrofě zůstali. Týká se to hlavně města Marrákeš, kde jsou místní lidé odkázáni na příjmy z cestovního ruchu.
„Hlavně ať turisti platí, možná zní cynicky, má to ale i obrovský psychologický význam. To, že se v zemi nebojí zůstat, přestože nikdo neví, jestli nepřijdou nějaká návazná zemětřesení, je velký projev solidarity. Místní cítí, že v tom nejsou sami. A to je mnohem víc než to, co se utratí v místních tavernách. Je hezké, že všichni hned zbaběle nezdrhli. Zvláštní normalitu bych proto nechápal v negativním nebo cynickému slova smyslu, ale jako projev opravdové solidarity,“ uzavírá Cyril Höschl.
Související
-
Marocká vláda zřídí zvláštní fond na pomoc lidem po zemětřesení. Záchranné týmy vyšlou zatím čtyři země
Do fondu mají podle mluvčího směřovat peníze veřejných institucí i dobrovolné příspěvky soukromého sektoru. V důsledku pátečního zemětřesení zahynulo podle dosavadních údajů nejméně 2122 lidí.
-
Zemětřesení v Maroku si vyžádalo nejméně dva tisíce obětí, země vyhlásila třídenní státní smutek
Svět vyjadřuje Maroku soustrast a mnohé země včetně Česka chystají pomoc. Mezinárodní červený kříž v pátek upozornil, že Maroko bude pomoc potřebovat měsíce, nebo dokonce roky.
-
Cyril Höschl: Jak mluvit o válce? Děti potřebují cítit naději, uprchlíci náš zájem
Společnost vystavená vleklému stresu z pandemie zažívá další otřes. Pocity ohrožení, frustrace a bezmoci teď přináší válka na Ukrajině. Jak o válce mluvit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.