Gerontoložka Holmerová: Školka vedle domova důchodců? Dnes běžná praxe posilování mezigenerační solidarity
Horní Lideč na Vsetínsku bude pokračovat v započaté stavbě domova pro seniory, přestože ho obyvatelé v místním referendu odmítli. Starosta obce Josef Kadlec za KDU-ČSL řekl, že je potřebné výstavbu domova strpět. Jak jsme na tom s mezigenerační solidaritou? Gerontoložka Iva Holmerová ještě vysvětlí, čemu se říká dekáda zdravého stárnutí i jaká může být prevence demence.
Odpůrci zařízení, které má čítat 25 lůžek a má sloužit k důstojnému bydlení místních obyvatel, přistoupili k referendu poté, co již obec podepsala se stavební firmou smlouvu a stavební práce byly započaty. Projekt tak nelze bez porušení zákona ukončit a výstavba bude k nelibosti části obyvatel Horní Lidče pokračovat.
Zfanatizovaná Horní Lideč
„To, co se děje v Lidči, je maximálně nevstřícné. Výroky některých obyvatel Lidče na adresu domova pro seniory jsou absurdní. Například, že se děti z blízké školy budou muset dívat na starší lidi nebo že tam budou jezdit sanity, nebo snad pohřební vozy. Přitom jde o osvícený projekt, který by mohl být příkladem toho, jak se starat o starší lidi, tedy umožnit jim zůstat v jejich obci, a ne je izolovat někde v lesích,“ komentuje v pořadu Jak to vidí... gerontoložka Iva Holmerová.
Čtěte také
Paradoxní na celém případu je právě to, že má jít o bydlení pro obyvatele Horní Lidče a obcí Hornolidečska. V takovém kontextu se zdá uspořádání plebiscitu více než nemorální.
„Rozhodnutí zastupitelstva nerozumím. Celý mechanismus až fanatizace obyvatelstva, které hlasovalo proti zařízení, které by jim mělo sloužit, mi přijde nesmírně zvláštní. Jako by snad iniciátoři referenda i oni sami neměli jednou zestárnout,“ podotýká Holmerová.
Běžná praxe
Koncept výstavby stacionářů nebo domovů pro seniory v blízkosti například mateřských školek je přitom dnes normální praxí. „Je to trend moderní doby, kterému jsou lidé obecně velmi nakloněni. Víme, že mezigenerační solidarita nebo obgenerační solidarita funguje dobře. Generace babiček nebo dědečků a vnoučat si zpravidla velmi dobře rozumí a nebývá to problém. Vídáme to na různých místech v různých modifikacích nebo módech provozu. Je běžné, že vedle rezidenčního domu pro seniory je třeba školka nebo jesle pro zaměstnance a všichni z toho mají radost.“
Jak funguje mezigenerační solidarita, jsme se podle Holmerové mohli přesvědčit i nedávno v době covidové pandemie, kdy se vzedmula obrovská vlna solidarity právě se seniorkami a seniory, kteří byli nákazou silně ohroženi. „Mladí lidé si uvědomili, že je ohrožena generace jejich babiček a dědečků, a pomáhali, jak mohli. Bohužel o takových příkladech se hovoří mnohem méně než o skandálech typu Horní Lideč, kde je současná neblahá situace spíše výsledkem kampaně, zfanatizování obyvatel a nevraživosti,“ dodává Iva Holmerová.
Související
-
Gerontoložka Iva Holmerová: Za jakých okolností může být stáří půvabné?
O stáří, péči o seniory a vztazích vůbec nám bude vyprávět lékařka Iva Holmerová. Po kom zdědila svůj optimismus, laskavost i uvážlivý přístup k nelehkým záležitostem?
-
Iva Holmerová: Místo léků aktivita v přírodě? Projekt Recetas chce zmírnit osamělost starých lidí
Seniory trápí neduhy spojené se stářím, ale také velká osamocenost. Hůře jsou na tom ti, kteří žijí ve velkých městech. A právě na ně cílí mezinárodní projekt Recetas.
-
Ekonomka Švihlíková: Důchodová reforma se provádí tím nejprimitivnějším způsobem. Člověk je vynechán
Poslanci budou na mimořádné schůzi i nadále jednat o penzijní reformě. Nedostatek peněz chce vláda řešit prodloužením věku odchodu do důchodu. Jaký je zdravý věk dožití?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.