Gerontoložka Holmerová: Školka vedle domova důchodců? Dnes běžná praxe posilování mezigenerační solidarity

30. říjen 2024

Horní Lideč na Vsetínsku bude pokračovat v započaté stavbě domova pro seniory, přestože ho obyvatelé v místním referendu odmítli. Starosta obce Josef Kadlec za KDU-ČSL řekl, že je potřebné výstavbu domova strpět. Jak jsme na tom s mezigenerační solidaritou? Gerontoložka Iva Holmerová ještě vysvětlí, čemu se říká dekáda zdravého stárnutí i jaká může být prevence demence.

Odpůrci zařízení, které má čítat 25 lůžek a má sloužit k důstojnému bydlení místních obyvatel, přistoupili k referendu poté, co již obec podepsala se stavební firmou smlouvu a stavební práce byly započaty. Projekt tak nelze bez porušení zákona ukončit a výstavba bude k nelibosti části obyvatel Horní Lidče pokračovat.

Zfanatizovaná Horní Lideč

„To, co se děje v Lidči, je maximálně nevstřícné. Výroky některých obyvatel Lidče na adresu domova pro seniory jsou absurdní. Například, že se děti z blízké školy budou muset dívat na starší lidi nebo že tam budou jezdit sanity, nebo snad pohřební vozy. Přitom jde o osvícený projekt, který by mohl být příkladem toho, jak se starat o starší lidi, tedy umožnit jim zůstat v jejich obci, a ne je izolovat někde v lesích,“ komentuje v pořadu Jak to vidí... gerontoložka Iva Holmerová.

Čtěte také

Paradoxní na celém případu je právě to, že má jít o bydlení pro obyvatele Horní Lidče a obcí Hornolidečska. V takovém kontextu se zdá uspořádání plebiscitu více než nemorální.

„Rozhodnutí zastupitelstva nerozumím. Celý mechanismus až fanatizace obyvatelstva, které hlasovalo proti zařízení, které by jim mělo sloužit, mi přijde nesmírně zvláštní. Jako by snad iniciátoři referenda i oni sami neměli jednou zestárnout,“ podotýká Holmerová.

Běžná praxe

Koncept výstavby stacionářů nebo domovů pro seniory v blízkosti například mateřských školek je přitom dnes normální praxí. „Je to trend moderní doby, kterému jsou lidé obecně velmi nakloněni. Víme, že mezigenerační solidarita nebo obgenerační solidarita funguje dobře. Generace babiček nebo dědečků a vnoučat si zpravidla velmi dobře rozumí a nebývá to problém. Vídáme to na různých místech v různých modifikacích nebo módech provozu. Je běžné, že vedle rezidenčního domu pro seniory je třeba školka nebo jesle pro zaměstnance a všichni z toho mají radost.“

Jak funguje mezigenerační solidarita, jsme se podle Holmerové mohli přesvědčit i nedávno v době covidové pandemie, kdy se vzedmula obrovská vlna solidarity právě se seniorkami a seniory, kteří byli nákazou silně ohroženi. „Mladí lidé si uvědomili, že je ohrožena generace jejich babiček a dědečků, a pomáhali, jak mohli. Bohužel o takových příkladech se hovoří mnohem méně než o skandálech typu Horní Lideč, kde je současná neblahá situace spíše výsledkem kampaně, zfanatizování obyvatel a nevraživosti,“ dodává Iva Holmerová.

Spustit audio

Související