Gerontoložka Holmerová: Systém zdravotně-sociálních služeb je třeba budovat odspodu, podle potřeb pacientů
V Česku se znovu diskutuje o zavedení zdravotně-sociálních služeb. Poskytovat by je mohly nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných, či domovy pro seniory. Jak by podle návrhu novely, s kterým přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí, měla dlouhodobá péče o pacienty vypadat? Gerontoložka Iva Holmerová se vyjádří také k návrhu finanční odměny jako motivace k využívání preventivní péče a vysvětlí i pojem kyberchondrie.
„O zdravotně-sociální péči se diskutovalo na ministerstvu zdravotnictví ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací už v roce 1993. Už tehdy bylo jasné, že je nutné obě složky integrovat a už tehdy to byl problém. Diskuse se ale bohužel stále táhne bez hmatatelného řešení,“ upozorňuje v pořadu Jak to vidí... gerontoložka Iva Holmerová.
Problematika se přitom týká velkého počtu lidí. „Nejde jen o staré lidi. Pacientů, kteří potřebují jak zdravotní, tak sociální služby, je mnoho. Jsou to lidé s demencí, Alzheimerovou nemocí, lidé po cévních mozkových příhodách, po poraněních, úrazech a poškozeních mozku. Propast mezi resorty, kam tito lidé se specifickými potřebami propadají, je ale obrovská.“
Změna systému
Podle Holmerové je třeba řešit problém komplexně. „Budovat systém zespodu, podle potřeb lidí, z nichž mnozí nejsou kvůli svému stavu schopni se o sebe postarat a služby si zorganizovat. Důležité je zajistit komunitní a terénní služby, které jim budou co nejblíže, které za nimi budou chodit do jejich bydlišť, do jejich obcí. Zajistit je třeba asistenci, pomůcky pro chůzi a pro mobilitu, dorozumívací a robotická zařízení, technologie včetně podpory pečujících, protože 80 % lidí s potřebou dlouhodobé péče zůstává v domácím prostředí.“
Vyloučit podle Holmerové nelze ani řešení kvality ústavní péče, byť jde o menší část velkého problému. „Předkládané novely se bohužel týkají pouze ústavní péče. Jakkoli je i toto důležité, jsem přesvědčena, že služby by měly být hlavně o podpoře lidí v domácím prostředí, ve spolupráci s obcemi a rodinami, protože ty poskytují péče nejvíce.“
Čas na doléčení
Návrh novely o zdravotně-sociálních službách by měl vyřešit to, že v léčebnách dlouhodobě nemocných zůstávají lidé, protože systém následné péče je nedostatečný.
Čtěte také
„Stále máme tendenci hovořit o léčebnách pro dlouhodobě nemocné. De iure ale v systému služeb už takto uvedeny nejsou. Legislativa hovoří o následné a dlouhodobé péči, přičemž zmiňovaná reforma by se měla týkat pouze dlouhodobé péče,“ vysvětluje Holmerová.
Kámen úrazu je podle ní v tom, že geriatričtí pacienti, kteří tvoří největší část skupiny, potřebují zejména včasnou, správnou a dostatečnou diagnózu a reakci zdravotnictví. „To je podle mého názoru zajištěno. Potřebný je ale i čas na doléčení. Ve stáří totiž nemoci i léčení trvají déle. I lidé s ne úplně dobrou perspektivou mohou aktivně rehabilitovat. Když se toto podcení, zbytečně mnoho lidí pak končí jako ležící pacienti, kteří jsou nesoběstační a odkázaní na dlouhodobou péči. Návaznost a posloupnost je proto nesmírně důležitá, nelze zkrátka každého odkazovat do dlouhodobé péče,“ uzavírá gerontoložka.
Související
-
Ministerstvo práce navrhuje poskytování zdravotně-sociální služby a poplatky za pobyt na lůžkové péči
Úhrada na tři měsíce má podle autorů novely omezit „nadměrný výskyt“ takzvaných sociálních hospitalizací. Lidé často v LDN zůstávají, protože návazná péče chybí.
-
Placená LDN, první nástřel platby v nemocnicích?
Schillerová svolává schůzi ve chvíli, kdy je na stole ministerský návrh na navýšení příspěvku od poloviny roku. Novela zákona o sociálních službách navíc počítá s automatickým valorizačním vzorcem.
-
Iva Holmerová: Na trhu chybí solidní nabídka dostupného bydlení pro seniory
Podle prognóz bude v roce 2050 až 29 % lidí starších 65 let, přičemž přes 10 % bude starší 80 let. Jak se na to stát připravuje?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka