Zpravodaj Konvalina: Češi v USA Evropu vidí kriticky. Trumpovi se leccos odpouští. Jeho voliči mu věří
Co zajímá české krajany žijící v USA? A jak vidí působení Donalda Trumpa v Bílém domě a změnu americko-evropských vztahů? Na otázky odpovídá Miroslav Konvalina, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech a donedávna také ředitel Českého centra v New Yorku.
Mezi českými krajany v USA jsou rozdíly podle toho, kde jsou usídleni. „Třeba starokrajané v Iowě už často ani neumí česky. Jejich předchůdci, rodiče, prarodiče pěstovali kukuřici a sóju a oni teď už nemají přímé vazby na Česko,“ říká v pořadu Jak to vidí... bývalý zpravodaj z USA Miroslav Konvalina.
„Naopak například krajané v New Yorku se už nemohou dočkat, až skončí škola a maminky s dětmi přijedou do Česka na celé léto. Tito krajané mají s Českem přímý kontakt. Umí si dát informace do přímých souvislostí. Mají třeba radost z nové možnosti korespondenční volby.“
Krajani a Donald Trump
I mezi krajany jsou podle Miroslava Konvaliny příznivci a odpůrci Donalda Trumpa. Komplikuje se jejich situace po Trumpově zvolení?
„Rozhodně jsou teď obezřetnější. Nikdy neví, kam se situace vyvine. Je ale zajímavé, že Donaldu Trumpovi se leccos odpouští. Američané, kteří toužili po změně, a je jich velká část, Trumpovi věří. Věří, že ví, co dělá.“
Čtěte také
„Trump dokázal svou moc takovým způsobem centralizovat, že se mu vlastně nikdo nedovolí vzepřít,“ dodává Konvalinka. „Třeba teď byla v Bílém domě konference o kryptoměnách a všichni představitelé byznysu začínali svůj projev květomluvou na Donalda Trumpa. To si až připadáte, že jste v Severní Koreji.“
Evropa pohledem krajanů
„Krajané si do Česka rádi zajednou k zubaři a na kolonoskopii,“ říká s úsměvem bývalý zpravodaj. „Je to u nás levné a oni vidí, že se tady máme dobře. Je u nás bezpečno. Lidé si mohou dovolit chalupy. Daně z nemovitostí nejsou tak ukrutné jako v USA,“ dodává.
Čtěte také
„Zároveň ale začínají být kritičtí. U části obyvatel Spojených států převládá názor, že náš život je na jejich úkor, že náš obchod znevýhodňuje USA a že financují mezinárodní organizace jako NATO. Takhle jim to je neustále předsouváno. Z jejich pohledu nás financují a my za to nejsme dostatečně vděční.“
„Pozoroval jsem, jak na amerických univerzitách mizí evropská studia. Jak se Evropa jako téma dostává už dlouhou dobu do stínu. Nyní se nám to trošku vymstilo,“ konstatuje Miroslav Konvalina.
Související
-
Zpravodaj: Volby v Americe nebyly jen střetem demokratů s republikány. Šlo o souboj o starou Ameriku
Do Bílého domu se podle průběžných výsledků s největší pravděpodobností vrátí Donald Trump. Co je ale tou hlavní zprávou volby 47. amerického prezidenta?
-
Ekonomka Ilona Švihlíková: Trumpova cla budou bolet řadové Američany. Kopírovat 19. století nejde
Donald Trump v úterý zavedl cla ve výši 25 % na mexické a kanadské zboží. Zároveň zdvojnásobil cla na čínské zboží. Jaké dopady vyhlášení nové obchodní války může mít?
-
Amerikanista Pondělíček: Trump sám sebe vnímá jako spasitele biblických rozměrů
Proběhla inaugurace Donalda Trumpa. Jak vypadal jeho první prezidentský projev? Kam se Amerika s novým prezidentem posune? Na otázky odpovídá amerikanista Jiří Pondělíček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.