Jiří Hlaváč
Jsem jedním z pravidelných komentátorů v pořadu Jak to vidí...
Co dělám v rozhlase:
Jsem jedním z pravidelných komentátorů v pořadu Jak to vidí...
Mimo rozhlas:
Jsem absolventem konzervatoře v Brně ve třídě prof. Antonína Doležala (1963–1969). Na HAMU jsem absolvoval ve třídě prof. Vladímira Říhy (1969–1974). Několik let se zabývám pedagogickou činností: Konzervatoř Plzeň (1975–1985), HAMU (1990–dosud). Od 1975 jsem odehrál cca 3000 koncertů v 50 zemích 5 kontinentů (např. Pražské jaro, mezinárodní hudební festivaly v Bostnu, Berlíně, Budapešti, Paříži, Helsinkách, Miláně, Bratislavě, Bukurešti, Havaně atd.), v sólistické rovině a v součinnosti s Barock Jazz Quintetem, Českým dechovým triem, Stamicovým kvartetem.
Za nahrávky klarinetových koncertů Františka Vincence Kramáře (společně s Vlastimilem Marešem) jsem v roce 1991 obdržel ocenění Grammy classic. Kromě toho jsem také držitelem Zlatého štítu Pantonu (1989) za nahrávku roku. Americký biografický institut mi v roce 1998 udělil titul Muž roku. Ve Velké Británii jsem získal Desku roku (2005). Vydal jsem Metodiku hry na saxofon, Deset virtuózních etud pro klarinet nebo Studie o klarinetovém tónu. Připravuji rozhlasové nebo televizní pořady jako Mezi proudy, To nejlepší z klasiky, Ti nejlepší z klasiky, Musica da camera, Rozhovory s hudbou.
Všechny články
-
Klarinetista Hlaváč: Umělec má hájit lidství. Lístek na koncert Netrebkové bych si nekoupil
Pražský radní Jiří Pospíšil doporučil Obecnímu domu, aby zrušil koncert sopranistky Anny Netrebkové kvůli zařazení na sankčním seznamu. Jak vnímat vztah politiky a umění?
-
Hudebník Hlaváč: Český rozhlas dokázal překročit propast času. Stále je průvodcem naší každodennosti
100. výročí zahájení rozhlasového vysílání připomíná i výstava v Národním technickém muzeu „100 let je jen začátek. Český rozhlas 1923–2023“. Jaké zamyšlení jubileum dává?
-
Pedagog Hlaváč: Stávka pedagogů? Oprávněná. K hodnotám vzdělanosti je potřeba se postavit jinak
Studenti a vyučující humanitních a společenských oborů vyšli do ulic. V protestní akci Hodina pravdy se snažili upozornit na nedůstojné podmínky a nízké platy pedagogů.
-
Hudebník Hlaváč: Doteď to byly jen útoky, mstivost a narcismus. Vrátí se s Petrem Pavlem kulturnost?
S novým prezidentem přicházejí i nové vize. Jedním z příslibů Petra Pavla je i otevření Hradu vzdělávání. Co obecně od hlavy státu čekat v oblasti kultury a školství?
-
Jiří Hlaváč: Co jsem zažil při České mši vánoční, jsem zažil jen v USA. Proč je Rybovka populární?
Klarinetista a hudební pedagog se v pořadu Jak to vidí… zamýšlí nad hudebním symbolem českých Vánoc, nad koledami i nad vánočním oratoriemm Johanna Sebastiana Bacha.
-
Jiří Hlaváč o Liboru Peškovi: Nebyl to jenom rytíř britského impéria. Ale i rytíř života a ducha
Šéfdirigent Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu, nositel Řádu britského impéria, znalec Sukovy tvorby, jazzman i hvězdář. Tím vším byl dirigent Libor Pešek.
-
Jiří Hlaváč: Manželé Zátopkovi? Chroničtí optimisté. Zatrpklost do svého života nepustili
V uplynulých dnech si Česká republika připomněla 100. výročí narození manželů Dany a Emila Zátopkových. V čem Zátopkovi mohou inspirovat dnes?
-
Jiří Hlaváč: Místo vepřína a koncetráku v Letech bude památník. Co ale s relikty komunismu?
V Letech na Písecku začala demolice vepřína, který stál na místě koncentračního romského tábora z druhé světové války. Vrátí se na místo konečně důstojnost?
-
Jiří Hlaváč: Něco takového jsem viděl poprvé v životě. Má vlast na Pražském jaru byl silný zážitek
Ve čtvrtek 12. května začal mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Jako tradičně ho zahájila Má vlast Bedřicha Smetany. V čem byl ovšem koncert tentokrát výjimečný?
-
Jiří Hlaváč: Hanzelka měl ušlechtile mazlavý baryton. Zikmund hlas autoritativní s jasnými akcenty
Poslední den roku hudebník Jiří Hlaváč bilancuje a vzpomíná na ty, kteří tento letos zemřeli. Byl mezi nimi i cestovatel Miroslav Zikmund. Co o něm říkal jeho hlas?