Jiří Hlaváč
Jsem jedním z pravidelných komentátorů v pořadu Jak to vidí...
Co dělám v rozhlase:
Jsem jedním z pravidelných komentátorů v pořadu Jak to vidí...
Mimo rozhlas:
Jsem absolventem konzervatoře v Brně ve třídě prof. Antonína Doležala (1963–1969). Na HAMU jsem absolvoval ve třídě prof. Vladímira Říhy (1969–1974). Několik let se zabývám pedagogickou činností: Konzervatoř Plzeň (1975–1985), HAMU (1990–dosud). Od 1975 jsem odehrál cca 3000 koncertů v 50 zemích 5 kontinentů (např. Pražské jaro, mezinárodní hudební festivaly v Bostnu, Berlíně, Budapešti, Paříži, Helsinkách, Miláně, Bratislavě, Bukurešti, Havaně atd.), v sólistické rovině a v součinnosti s Barock Jazz Quintetem, Českým dechovým triem, Stamicovým kvartetem.
Za nahrávky klarinetových koncertů Františka Vincence Kramáře (společně s Vlastimilem Marešem) jsem v roce 1991 obdržel ocenění Grammy classic. Kromě toho jsem také držitelem Zlatého štítu Pantonu (1989) za nahrávku roku. Americký biografický institut mi v roce 1998 udělil titul Muž roku. Ve Velké Británii jsem získal Desku roku (2005). Vydal jsem Metodiku hry na saxofon, Deset virtuózních etud pro klarinet nebo Studie o klarinetovém tónu. Připravuji rozhlasové nebo televizní pořady jako Mezi proudy, To nejlepší z klasiky, Ti nejlepší z klasiky, Musica da camera, Rozhovory s hudbou.
Všechny články
-
Hlaváč: Destinnová i Kubelík. Za uznáním české hudby v zahraničí stojí vedle skladatelů i interpreti
Jedním z vrcholů Roku české hudby se stalo vystoupení České filharmonie v Carnegie Hall v New Yorku. Jakou reputaci má česká hudba v zahraničí?
-
Hudebník Hlaváč: Hraní pod širým nebem je výzva. Akustický diskomfort vyvažuje nádhera scenérií
Letní měsíce každoročně přejí kulturním akcím pod širým nebem. Hraje se na hradech a zámcích, na lodích i na vodních pontonech. Jaká byla dramaturgie letních programů?
-
Hlaváč: Ani blob, ani rejnok. V případě Kaplického jsme propásli další z osobností kulturního světa
Architekt Jan Kaplický by se letos dožil 87 let. Svými odvážnými projekty se nesmazatelně zapsal do dějin architektury jako neofuturistický tvůrce. Proč ho Češi nepřijali?
-
Hudebník Jiří Hlaváč: Geniální klavírista s pokerovou tváří. Jiří Šlitr by dnes oslavil 100 let
Přesně před 100 lety se narodil Jiří Šlitr, pianista, skladatel, textař, herec, spoluzakladatel Semaforu a také malíř. Jakou stopu po sobě všestranný umělec zanechal?
-
Hudebník Hlaváč: Ryba, Bach, koledy. Adventní koncerty dokážou v lidech vyvolat blízkost a lidskost
V anglosaských zemích je hudebním symbolem Vánoc Bachovo Vánoční oratorium, u nás Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Jaké je poselství adventních koncertů?
-
Hudebník Hlaváč: Václav Neckář přišel s novými tanečními kreacemi, živé koncerty ho stály mnoho sil
Václav Neckář oslavil osmdesátiny. „Je naprosto soustředěný, připravený a vždy odvádí maximální výkon,“ uvedl na Dvojce hudebník Jiří Hlaváč. Moderuje Zita Senková.
-
Klarinetista Hlaváč: Umělec má hájit lidství. Lístek na koncert Netrebkové bych si nekoupil
Pražský radní Jiří Pospíšil doporučil Obecnímu domu, aby zrušil koncert sopranistky Anny Netrebkové kvůli zařazení na sankčním seznamu. Jak vnímat vztah politiky a umění?
-
Hudebník Hlaváč: Český rozhlas dokázal překročit propast času. Stále je průvodcem naší každodennosti
100. výročí zahájení rozhlasového vysílání připomíná i výstava v Národním technickém muzeu „100 let je jen začátek. Český rozhlas 1923–2023“. Jaké zamyšlení jubileum dává?
-
Pedagog Hlaváč: Stávka pedagogů? Oprávněná. K hodnotám vzdělanosti je potřeba se postavit jinak
Studenti a vyučující humanitních a společenských oborů vyšli do ulic. V protestní akci Hodina pravdy se snažili upozornit na nedůstojné podmínky a nízké platy pedagogů.
-
Hudebník Hlaváč: Doteď to byly jen útoky, mstivost a narcismus. Vrátí se s Petrem Pavlem kulturnost?
S novým prezidentem přicházejí i nové vize. Jedním z příslibů Petra Pavla je i otevření Hradu vzdělávání. Co obecně od hlavy státu čekat v oblasti kultury a školství?