Hudebník Jiří Hlaváč: Václav Neckář přišel s novými tanečními kreacemi, živé koncerty ho stály mnoho sil

24. říjen 2023

Václav Neckář oslavil osmdesátiny. Pedagog a klarinetista Jiří Hlaváč v pořadu Jak to vidí… vyzdvihl jeho pěvecké a herecké umění. „Ať dělá cokoliv, je naprosto soustředěný, připravený a vždy odvádí maximální výkon,“ komentoval osobnost umělce, který vstoupil do Síně slávy Českého rozhlasu. Pedagog Hlaváč na Dvojce zavzpomínal i na textaře Eduarda Krečmara nebo sté výročí narození harfisty Karla Patrase. Moderuje Zita Senková.

Václav Neckář jako teprve druhý umělec v oblasti hudby vstoupil do Síně slávy Českého rozhlasu. Na Dvojce oslavil osmdesátiny ve dvouhodinovém živém přenosu. Na významnou osobnost zavzpomínal v pořadu Jak to vidí... i hudebník a pedagog Jiří Hlaváč.  

Čtěte také

„V rovině zpěvu přišel s pohybem a tanečními kreacemi, které byly nové, překvapivé,“ zmínil hudebník v rozhovoru se Zitou Senkovou.  

„Ukázalo se, že je velice pohybově nadaný,“ dodal Hlaváč a vyzdvihl i Neckářovo herecké nadání.

„Nejen v Ostře sledovaných vlacích, ale i v řadě pohádek přesvědčil, že je velmi dobrým hercem. On byl pro tu profesi opravdu vybavený se vším všudy,“ komentoval Hlaváč na Dvojce. Za zmínku podle něj stojí nejen působení na filmovém plátně, ale i na divadelních prknech.  

Kultura kultivuje

Nepřekvapuje tedy, že exceloval v řadě projektů divadla Rokoko a plzeňské Alfy,“ řekl. Podle pedagoga Hlaváče zpěvák vynikl i při živých koncertech. 

„On toho všeho absolvoval skutečně požehnaně. Myslím si, že za to nakonec zaplatil i částí své energie, protože je to opravdu velmi vyčerpávající,“ usoudil na adresu oceněného umělce.

„Ať dělá cokoli, je naprosto soustředěný, připravený a vždycky odvádí maximální výkon. To je velká uctivost vůči této činnosti,“ ocenil hudebník Václava Neckáře. Zmínil i zázemí, které mu poskytuje bratr Jan. „Honza stál vždy za ním a vytvářel mu pocit krytých zad.“

Hudebník Hlaváč za základní stavební kámen kultury považuje slušnost. Což znamená, že umím poslouchat, vnímat, umím se zamyslet nad myšlenkami a postoji druhých lidí,“ vyznal se hudebník.

Slušnost mi velí, abych na sobě neustále pracoval, abych se naučil chápat to, čemu dnes nerozumím,“ vysvětlil svůj postoj a dodal, že kultura kultivuje.

„Slušnost, ohleduplnost, noblesa. To všechno jsou základní atributy pro život kohokoli z nás, abychom byli schopní kulturu přijímat, vnímat, chápat a dostat ji do svých životů a do své každodennosti. Ne že jednou za měsíc půjdu na výstavu nebo na koncert. Chci se chovat jako kulturní a slušný člověk,“ uzavřel.

Spustit audio

Související