Politolog Čejka: Euforie syrských uprchlíků je pochopitelná. Budoucnost nové Sýrie je ale velmi nejasná

11. prosinec 2024

Režim diktátora Bašára Asada v Sýrii se po dvaceti letech zhroutil. Co se v této zemi děje teď? Skončí občanská válka, nebo hrozí její pokračování? A povede nestabilní situace k další vlně migrace do Evropy? Politolog Marek Čejka ještě vysvětlí, jaké zájmy má v regionu Turecko, i to, co dění v Sýrii může znamenat pro Ruskou federaci.

Pád režimu Bašára Asada rozpoutal v Německu i dalších evropských zemích debatu o možném masovém navrácení syrských běženců a běženkyň zpět do jejich rodné země. Podle některých jsou ale takové plány předčasné. Analytici varují, že nástup islamistů k moci a tristní životní podmínky v zemi mohou naopak vést k další migraci směrem do Evropy.

Stabilita i konfliktní scénáře

„Euforie mezi syrskými uprchlíky je pochopitelná. Řada z nich neprchala z ekonomických, ale z politických důvodů. Mnoho z nich se chce vrátit domů a mají radost, že režim padl. Budoucnost Sýrie ale není vůbec jasná. Vývoj může na jedné straně směřovat pozitivně ke stabilitě, možné jsou ale i scénáře konfliktní,“ popisuje dění v regionu politolog Marek Čejka.

Čtěte také

V případě sunnitských arabských Syřanů je pravděpodobnost, že se vrátí do stabilnějších oblastí, velká. V případě syrských Kurdů je to ale mnohem složitější. Napětí v kurdských oblastech může být velké. Výraznou roli bude hrát turecká politika a turecké geopolitické plány v oblasti. Jedním ze scénářů tedy může být, že část Sýrie bude stabilní a konflikt bude pokračovat jen v kurdských oblastech,“ uvažuje odborník na Blízký východ.

Situaci může zkomplikovat i probíhající zima a fakt, že země je velmi hospodářsky vyčerpaná, což byl pravděpodobně i jeden z aspektů pádu diktatury Bašára Asada. „Ještě kolem roku 2010 byla Sýrie poměrně vyspělou zemí. I po konfliktu, který tam probíhal, došlo v řadě míst k rekonstrukci. V tomto ohledu tam tedy není situace až tak kritická, lišit se ale může oblast od oblasti. Samozřejmě hrozí, že boje mohou eskalovat, dojde k dalšímu ničení a potřeba humanitární pomoci vzroste. Momentálně to ale není porovnatelné ani s Gazou, ani s některými částmi jižního Libanonu,“ míní Čejka.

Úřednická vláda

V Sýrii nyní bude vládnout do 1. března úřednická vláda, která se v těchto dnech teprve bude formovat. „V následujících týdnech tedy uvidíme, jakým způsobem se bude chovat, jestli bude inkluzivní a jestli dokáže syrské obyvatelstvo, které je velkou etnickou a náboženskou mozaikou, spojit. Vývoj ale může být i zcela opačný, protože v Sýrii je skutečně velké množství různých potenciálních konfliktních linií, které můžou nové vládě její politiku výrazně zkomplikovat,“ uzavírá politolog.

autoři: Jan Burda , Marek Čejka , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.