Žijeme v bezpečí. Přesto se rozmáhá strach a fobie, říká psycholožka

10. prosinec 2019

Přemíra informací o tom, co se děje na druhé straně světa, je snadná cesta ke strachům. Zapomínáme se omezovat na naši malou realitu, ve které můžeme něco změnit, myslí si psycholožka Lucie Kolaříková.

„Strach o budoucnost, strach o peníze, o zdraví, strach o to, jak se budou mít moje děti. To jsou nejčastější obavy lidí,“vypočítává v poradenské rubrice pořadu Dva na Dvojce psycholožka Lucie Kolaříková.

„Když je finanční krize, zvyšuje se strach o peníze. Jsou to všechno logické strachy, protože se týkají našeho zabezpečení – mít kde bydlet, mít čím platit a zajistit, že další generace může jít dál.“

Strachy jsou dnes přebujelé

„Strachy jsou dnes přebujelé,“ uvádí. „V porovnání s minulostí žijeme v relativním bezpečí. Přesto se rozmáhají strach a fobie. Přemíra informací o tom, co se děje na druhé straně světa, je snadná cesta ke strachům. Zapomínáme se omezovat na naši malou realitu, ve které můžeme něco změnit.“

Co tedy se strachem dělat? „Je třeba umět spoustu podnětů, starostí a myšlenek odfiltrovávat,“ vybízí Kolaříková. „Když se vám v hlavě pořád točí myšlenky strachu, tak zesilují. Nepoužíváte mysl, aby sloužila vám, ale vy sloužíte jí. Je třeba tyhle začarované kruhy změnit. Ale je to dlouhodobý proces.“

Mohou se odrážet strachy ve snech? Co dělat se strachem z vývoje ve světě? Více uslyšíte ze záznamu.

Spustit audio

Související