Česko je zemí polévek. Jaká vládne podzimu?
Bramboračka, kulajda, česnečka a desítky dalších. V rozličnosti druhů a názvů polévek nás nepřekoná žádný jiný národ na světě. Kdy se zrodila první polévka? Jaká polévka vládne podzimu? A čím polévky zahušťovat?
„Historie polévek sahá až do doby kamenné. Oblíbené ale byly i ve starověkém Římě, Řecku a Egyptě. Nikde na světě však nejsou polévky tak oblíbené a tak pestré co do výběru jako u nás,“ potvrzuje pedagog Střední školy gastronomie U krbu a Institutu vzdělávání a poradenství České zemědělské univerzity Jiří Šedivý.
Pro sílu i na zahřátí
Drobné rozdíly oproti dobám minulým a dnešku tu ale přece jenom jsou. Dříve bylo například běžné, že se polévka podávala i k snídani, nebyl-li k mání chleba. Inspirovat se tím můžeme podle Jiřího Šedivého i dnes. Skvěle se k tomu hodí třeba polévka dýňová, která je evergreenem mezi podzimními polévkami. A způsobů, jak ji připravit, je nepočítaně.
Čtěte také
„Někdo dýni nejdříve peče, čímž zvýrazní její chuťové vlastnosti. Jiní dávají přednost rychlejší variantě, kdy se dýně lehce orestuje spolu s cibulí, zalije vývarem a následně okoření a zjemní smetanou. Přidat se může chilli, zázvor nebo třeba pomerančová kůra. Taková polévka pak krásně zasytí a zahřeje v sychravém počasí.“
Prohřívací schopnost polévek využívali hojně i naši předkové, pro něž nebyla polévka pouze jídlem, ale mnohdy také jediným lékem. „Například vývary z masa a kostí se podávaly ženám před porodem, ale i po porodu, protože byly zdrojem cenných minerálů, vitamínů a tekutin.“
Čím zahušťovat?
A čím polévky zahušťovat? „Už naši předci zahušťovali kašovinou. Velmi to doporučuji. Učím to i své studenty a studentky. Když například děláme hráškovou nebo čočkovou polévku, čočku nebo hrášek uvaříme a potom část odebereme a rozmixujeme na kaši, kterou polévku zahustíme. Je to jednoduché a efektní, protože to i přispívá ke zdravému životnímu stylu,“ dodává Jiří Šedivý.
Související
-
Studená polévka není pouze gazpacho. Proč vyměnit vývar za polévku z melounu nebo okurek?
Studené zeleninové či ovocné polévky mohou být v létě výborným osvěžením. Proč si ke studeným polévkám zatím hledáme cestu? A z čeho takový pokrm vykouzlit?
-
O radosti z jídla i ze života: Polévky. Jak jsou na tom s obsahem soli? Máme kupovat ty instantní?
Jsou polévky zdravé? Jaké živiny v nich najdeme? Jsou některé polévky vyloženě nevhodné? Nahradí hlavní jídlo? Tereza Bebarová se ptá nutriční poradkyně Veroniky Pourové.
-
Pastinák. Neprávem opomenutá zelenina s lehce orientální chutí
Pastinák patří k méně známým druhům kořenové zeleniny, opomíjený je ale neprávem. Podobá se petrželi, jeho chuť je ale nasládlá a vůně příjemná. Jak pastinák využít?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.