Rychlejší, levnější, smírnější. Kdy se vyplatí řešit spor prostřednictvím mediace?

24. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Mediace zachovává korektní vztahy mezi stranami i po ukončení sporu | Foto: SHVETS productions, Pexels, Licence Pexels, ©

Mediace. Host: mediátorka, lektorka, facilitátorka ze společnosti Et Pactum Lucie Lamačová. Moderují Šárka Volemanová a Jiří Holoubek

Mnoho sporů, ať už osobních nebo pracovních, končí u soudu. Přitom existuje efektivnější a méně vyčerpávající způsob, jak řešit konflikty. Kdy je vhodná mediace? A jaké jsou její výhody oproti soudním sporům?

„Mediace je způsob řešení sporu s tím rozdílem, že mediaci mediátor nerozhoduje, kdežto u soudu soudce rozhoduje autoritativně a autokraticky podle zákonů a podle důkazů. Role mediátora je pomoci stranám s komunikací a vyjednat pro obě strany to nejlepší. Dohoda v mediaci je tedy v kompetenci stran, ne mediátora,“ vysvětluje mediátorka, lektorka a facilitátorka ze společnosti Et Pactum Lucie Lamačová.

Rychlejší, levnější, příjemnější

Mediace je přitom mnohdy výhodnějším způsobem řešení sporu než soudní řízení. Je totiž časově nenáročná. „To, co se soudí přibližně tři roky, se v mediaci zvládne za jedno či dvě setkání. Těžší kauzy, třeba rodinného charakteru, v mediaci vyřešíme do několika měsíců.“

Čtěte také

K časovému aspektu se vážou logicky i finance. „Mediace se sice platí napůl, ale platí se většinou jen jedno mediační setkání. Pokud se lidé soudí tři až pět let, každá strana si platí samozřejmě svého advokáta a další náklady řízení, tedy různé soudní poplatky, znalecké posudky atd.“

Velmi podstatným rozdílem je podle mediátorky také atmosféra v průběhu sporu u soudu. „Atmosféra mezi dvěma stranami, které se na něčem neshodnou, je u soudu velmi nepříjemná. Strany si na sebe připravují podklady, protože pro sebe hledají spravedlnost. Pomyslně spolu bojují, i když zrovna u soudu fyzicky nesedí. Oproti tomu v mediaci se strany snaží k sobě přiblížit. Mediátor je vede takovým způsobem, aby našly znovu společnou cestu. Jedním z hlavních rozdílů je, že mediace zachovává korektní vztahy mezi stranami i po ukončení sporu.“

Ochota domluvit se

Rodinné záležitosti řeší mediátoři vůbec nejčastěji. Spadají sem rozchody, rozvody, dělení majetku, péče o děti, jejich výchova a výživa. Vedle toho je hojně zastoupena i mediace obchodního charakteru, která řeší spory mezi jednotlivými firmami, spory uvnitř firmy anebo spotřebitelské kauzy, to znamená jednotlivec versus firma.

Jsou však i modely sporů, u kterých mediace vhodná není. Ze zásady je to tehdy, když strany přicházejí s nečistým nebo neupřímným úmyslem se domluvit. I když se ale strany navzájem osočují ze lži a z neochoty se domluvit, naprostá většina je schopna se v průběhu mediace domluvit, uzavírá Lucie Lamačová.

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.