Snaha chránit i ovládat a kontrolovat. Jak nepřebírat zodpovědnost za ostatní?
Mnoho lidí má tendenci přebírat zodpovědnost za ostatní. Řeší jejich práci, pocity, činy i problémy. Jaké důsledky to může mít pro vzájemné vztahy? Jaký vliv to mívá na jejich duševní zdraví? A jak se zbavit pocitu viny, když se rozhodneme nechat druhé nést si svou vlastní zodpovědnost?
Jak přebírání zodpovědnosti za druhé vypadá? Podle psycholožky Šárky Kučerové jde zpravidla o dvojí tendenci. „Buď se snažíme někoho ochránit před špatným rozhodnutím, chybou, selháním nebo utrpením a převezmeme zodpovědnost za to, co řeší. Anebo sami potřebujeme mít až takový pocit jistoty a bezpečí, že začneme věci kontrolovat a dotyčného ovládat,“ vysvětluje na úvod lékařka.
Zachránit i ovládat
Nejčastěji se takové chování objevuje ve vztahu rodič a dítě. „Do určitého věku je to samozřejmě v pořádku. I dospívající dítě, které postupně přebírá zodpovědnost, by mělo cítit, že mu rodič kryje záda. Problémem se to stává ve chvíli, když rodič zasahuje do života dítěte, které už je dospělé a má svůj život.“
Časté je přebírání zodpovědnosti také v partnerských a pracovních vztazích. „Často jsou to ženy, které mají tendenci dělat svým mužům maminky. Výsledkem pak je nerovný vztah, který nefunguje ani z jedné strany. V pracovní rovině je pak viníkem naše neschopnost říct ne nebo pocit, že my to přece zvládneme lépe než naši kolegové.“
Nežít svůj vlastní život
Tendence přebírat zodpovědnost za druhé pramení podle Kučerové velmi často v dětství, kdy na nás byla kladena příliš velká zodpovědnost příliš brzo nebo nám nebylo umožněno dělat chyby. „V dospělosti se pak logicky bojíme selhání. Nejenom vlastního, ale i druhých.“
Čtěte také
Komplikace je to ale paradoxně pro obě dvě strany, protože ani jedna nemůže žít svůj vlastní život. „Ten, kdo přebírá zodpovědnost za ostatní, přestává mít kapacitu žít svůj vlastní život, protože je tak vyčerpaný a zaměstnaný žitím životů ostatních, že na ten svůj už nemá čas. Často se objevují i výčitky svědomí žít svůj vlastní život, když nejsou šťastní ostatní. Vede to ale k naprostému vyhoření.“
A jak z toho všeho ven? V obou případech je to podle psycholožky otázka hranic. „Pomáhající by si měl uvědomit, že to není jeho život. Sice může dotyčného podpořit v jeho rozhodnutí, nemůže to ale řešit za něj. Stejně tak opačně, pokud je nám pomoc druhých nepříjemná, musíme se zamyslet nad tím, zda jsme to vůbec takto komunikovali. Lidé si to často neuvědomí. Proto mnohdy stačí vyjádřit upřímný dík a současně říct: Chci si to zkusit sám,“ dodává Šárka Kučerová.
Související
-
Chce vás změnit k obrazu svému? Je-li tlak přílišný, braňte se, než se úplně odcizíte, radí terapeut
Do vztahu vstupujeme s přáním, aby nás partner bral takové, jací jsme. Co ale dělat, když nás náš protějšek chce proměnit k obrazu svému? Jak nastavit hranice?
-
Jak přežít pubertu svých dětí? Místo šnečí taktiky najděte jiný styl komunikace
Puberta – období, kterého se děsí rodiče i prarodiče. Jak porozumět našim dětem? Jak se oprostit od obav, že jsme jako dospělí selhali? A proč je u někoho puberta bouřlivá?
-
Psychická odolnost se dá trénovat jako svaly. Jen je třeba opustit komfortní zónu, radí lékařka
Psychologů a psychiatrů je navzdory poptávce málo. Znamená to ale, že jsme méně psychicky odolní než třeba před deseti lety? Jak odolnost trénovat?
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.