Válka Roseových? Vždy je lepší, když na párovou terapii přijdou oba dva, říká psychoterapeut
Odcizení, nevěra nebo příchod dítěte jsou nejčastějšími důvody, proč páry vyhledávají párového terapeuta. Cílem je v bezpečném prostoru najít prolnutí potřeb, aby oběma bylo ve vztahu dobře. Co ale dělat, když jeden z páru terapii odmítá? Jak překonat silné emoce, které brání posunout se dál? A jaký je rozdíl mezi párovým terapeutem a manželským poradcem?
Párová terapie v sobě ukrývá celou řadu přístupů. „Terapie je pro lidi, kteří chtějí něčeho méně – méně smutku, méně hádek. Poradenství je pro klienty, kteří jsou bezradní a potřebují poradit. A pak za mnou chodí lidé, kteří už mají za sebou terapii, čeká je životní změna, a jen potřebují svůj cíl s někým probrat. A to je koučing,“ vysvětluje psychoterapeut Lucian Kantor.
Čtěte také
Pomoc párového terapeuta přitom většinou lidé vyhledávají v nějaké fázi krize, nepochopení. „Někdy je to jenom o tom, že si lidé přinášejí ze svých primárních rodin nějaké bazální přesvědčení o tom, jak to má v páru fungovat. To jim ale brání být ve vztahu šťastní, a jsou bezradní.“
Nejčastějším důvodem návštěvy terapeuta je ale podle slov Luciana Kantora zcela jistě nevěra nebo narození dítěte, kdy jsou páry najednou vystaveny úplně nové dynamice. „A pak je to ještě odcizení. To, co nám fungovalo, najednou fungovat přestalo, protože jsme na něco zapomněli.“
Dohromady, nebo zvlášť?
Každý terapeut pracuje přitom s párem svým osvědčeným způsobem. Lucian Kantor je ale vždy nesmírně rád, když může pracovat s oběma z páru. „Jde o párovou terapii. To ale neznamená, že s nimi na začátku nepracuji odděleně. Například u odhalené nevěry jsou emoce natolik silné, že vlastně jakákoli terapie není zprvu možná. Proto jako první nastupuje oddělené poradenství, kdy klientům radím, čeho se vyvarovat, aby když terapie zabere, oni se mohli vrátit zpátky do reálného života.“
Toto vše se děje v chráněném prostoru. „Já hlídám, aby nedocházelo k velkým útokům, a zároveň se snažím být co nejvíce nestranný. Společně pak hledáme prolnutí potřeb, aby oběma bylo ve vztahu dobře. Vždycky je proto lepší, když ke mně chodí oba. S jedním je to trochu drbání přes hlavu. Výsledky to ale může mít také.“
Manželský poradce
Když už se pár rozhodne vyhledat odbornou pomoc, nejlépe udělá, když bude terapeuta hledat v rámci Asociace manželských poradců. „Manželský poradce by totiž měl být členem asociace. Na párové poradenství jako takové ale žádná kolonka neexistuje, proto si to může zapsat i člověk, který není členem asociace,“ radí Lucian Kantor.
Související
-
Tyrani mají pocit, že dělají všechno dobře, připomíná terapeut Lucian Kantor
Tyran je člověk, který chce mít kontrolu nad druhým a snaží se ji využívat ve svůj prospěch, přiblížil definici tyrana terapeut Lucian Kantor.
-
Nevěra není zabiják vztahu. Ale říkat lidem, aby si na ni zvykali, je blbost, tvrdí psycholog Vojtko
„Existují dva druhy nevěry: opustit a odpustit. Každopádně je to symptom toho, že ve vztahu něco hapruje,“ upozorňuje párový terapeut Jan Vojtko.
-
Manželství v krizi? Nevíte jak dál? Zkuste si znovu vykat, radí psycholožka
Podobně je na tom i 42letý Petr, který je deset let ženatý. Psycholožka radí dohodu na vzájemných znameních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.