Lidé si myslí, že když vymění partnera, bude jejich život lepší, uvádí psychoterapeut Lucian Kantor
Nevěra je obrovský náraz na naši psychiku. Nutí nás dělat zbrklá rozhodnutí. Zpomalte a promyslete si to, radí psychoterapeut Lucian Kantor.
„Dobré je vybrat si jednoho člověka, kterému věřím a vím, že informace u něj zůstane. Nejlepší je jít za odborníkem, který se nebude snažit zalíbit člověku, který prožívá krizi, ale poskytne mu podporu. Ve své praxi se setkávám s tím, že nevěry jsou odhaleny v ten nejhorší čas, před Vánoci nebo když je žena těhotná. Když si pár nerozumí, tak nevěru zvládá lépe, protože ví, proč k tomu došlo.“
Do vztahu je třeba investovat
Kde nevěra vzniká? „V mé praxi to je buď na pracovišti, nebo jsou to nevěry se starými láskami. Jiní jsou vztahem unaveni a hledají rozptýlení na sociálních sítích,“ dodává Lucian Kantor. „Nevěra je, když jeden z partnerů překročí intimitu druhého. Pro někoho je nevěra líbání, pro jiného sexuální akt.“
„Často se stává, že náš nezájem o partnera připisujeme jemu. Třeba, že je málo romantický nebo romantická. Lidé hledají chybu v jiném, a myslí si, že když vymění partnera, bude jejich život lepší. Když chci žít ve šťastném vztahu, tak do něj musím investovat,“ připomíná Lucian Kantor.
Je intimní psaní na sociálních sítích nevěra? Dokáží se partneři po nevěře a rozvodu k sobě vrátit? Co s nevěrou odhalenou v 70 letech?
Související
-
Nevěra není zabiják vztahu. Ale říkat lidem, aby si na ni zvykali, je blbost, tvrdí psycholog Vojtko
„Existují dva druhy nevěry: opustit a odpustit. Každopádně je to symptom toho, že ve vztahu něco hapruje,“ upozorňuje párový terapeut Jan Vojtko.
-
Myslet si, že partnerovi nevěra nevadí, je nesmysl, říká psycholožka Laura Janáčková
Nevěra – lidé ji vnímají různě. Pro někoho může být nevěrou i polibek. Jak lidé na nevěru reagují? Proč je v průzkumech víc nevěrných mužů?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.