Česko je endemickou oblastí klíšťové encefalitidy, varuje lékařka. Před závažnou nemocí ochrání očkování
S příchodem teplého počasí přichází bohužel také sezona klíšťat. Kromě lymské boreliózy nás mohou klíšťata nakazit ještě klíšťovou encefalitidou. Proč jsou počty nakažených u nás vyšší než v jiných zemích? Jak se proti nemocem chránit? A jak poznat, zda nás klíště infikovalo?
„Proč je endemickou oblastí pro výskyt klíšťové encefalitidy právě Česká republika, ale také třeba Slovensko či Rakousko, není zcela jasné. Nicméně počty nakažených třeba ve zmíněném Rakousku jsou velmi nízké, protože tam už léta probíhá celoplošné očkování,“ vysvětluje primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová.
Léky i očkování
Očkování proti klíšťovému zánětu mozku samozřejmě existuje dlouhá léta i v Česku, nicméně proočkovanost je stále poměrně nízká. „Očkovat se přitom mohou nechat děti i dospělí. Novinkou od loňského ledna je, že pro lidi nad 50 let je toto očkování zcela zdarma.“
Čtěte také
Zatímco na lymskou boreliózu zabírají antibiotika, klíšťová encefalitida je velmi závažné onemocnění, na které neexistuje účinný lék. „Jde totiž o onemocnění virového původu, proti kterému se ale můžeme výborně bránit očkováním. Ochrana po očkování je velmi vysoká, přičemž základní očkovací schéma jsou tři dávky,“ popisuje lékařka.
I po druhé dávce je ale už pacient chráněn na rok. Po roce se doporučuje přeočkování třetí dávkou, kdy ochrana vydrží tři až pět let. „Dobrou zprávou je, že očkovací schéma se pravděpodobně bude prodlužovat, zatím to ale ještě není jednoznačně doporučeno právě proto, že očkování funguje velmi dobře.“
Zpočátku jako chřipka
A jak poznat, že jsme onemocněli klíšťovou encefalitidou? „Od doby přisátí klíštěte do propuknutí prvních příznaků může uplynout týden i třicet dnů. Člověk se nejdříve necítí úplně dobře, pak se mu ale většinou na pár dní uleví. Poté ale přichází druhé stadium s mnohem bouřlivějšími příznaky. Bývá to horečka, bolesti hlavy, zvracení, lidem vadí světlo, hluk a většinou je to donutí vyhledat lékaře.“
Související
-
Jak přežít léto bez kožních problémů, klíšťat, zažívacích potíží a traumat? Dozvíte se v Expedici!
Léto nepřinášejí pouze radost z volna, dlouhých dnů a počasí. Vše, co máme na létě rádi, může přinášet i značná rizika. Jak se vyhnout nástrahám a přežít léto bez úhony?
-
Češi podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě. Nikde nejste v bezpečí, varuje lékařka
Česká republika je v evropském žebříčku dlouhodobě na prvních místech ve výskytu onemocnění klíšťovou encefalitidou. Klíšťata u nás mají ideální podmínky pro život.
-
Komáři a klíšťata jdou jen na někoho. Rozhoduje „šikovný mikrobiom“, tvrdí parazitolog Julius Lukeš
„Mikrobiom je soubor všech bakterií v lidském těle, najdeme ho na kůži, v plicích, ve střevech. Každý člověk ho má jedinečný, stejně jako DNA,“ vysvětluje Julius Lukeš.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.