Jak na dokonalé vánoční cukroví? Nepodceňujte kvalitní mouku s vyšším obsahem lepku, radí cukrářka
Blíží se Vánoce a k nim neodmyslitelně patří vůně upečeného cukroví. Jaké jsou základní rady pro úspěšné pečení? Proč se vanilkové rohlíčky někdy rozpadají? Jak připravit dokonalý krém? A jak zajistit, aby perníčky nepopraskaly? Na otázky odpovídala cukrářka Pavlína Berzsiová.
První dotaz, který do předvánoční poradny přišel, se týkal použití silikonových podložek na pečení a silikonových formiček. Zatímco na silikonové podložky, které nahrazují pečící papír, nedá cukrářka Pavlína Berzsiová dopustit, použití silikonových formiček je záležitostí preferencí. Cukroví z nich totiž není tolik vypečené, a tudíž křupavé.
Čtěte také
„Těsto se v silikonové formě zapaří, takže nevznikne křupavá kůrčička. Záleží tedy, čemu člověk dává přednost. Silikonové podložky ale velmi doporučuji, zejména ty perforované, které zajistí, že se cukroví dobře peče seshora i zespodu.“
Další posluchačku zajímalo, proč se musí těsto na cukroví nechat odležet v lednici? „Je to důležité u těsta, které se rozvaluje válečkem. Při odležení totiž v těstě nabobtná moučná bílkovina lepek a těsto pak jde krásně rozvalovat a netrhá se. Neplatí to tolik u vanilkových rohlíčků, přesto i u nich doporučuji kupovat kvalitní mouku s vyšším obsahem lepku.“
Perníčky a medvědí tlapky
Rady Pavlíny Bersziové se týkaly i krémů a náplní. Mimo jiné třeba prozradila, jaký škrob se používá v cukrařině. „Do krémů vždycky používáme škrob kukuřičný, protože bramborový škrob časem řídne. Oproti tomu kukuřičný škrob si uchovává svoji vazkost a tuhost.“
Čtěte také
A co dělat, když nejde cukroví vyklopit z formiček? Podle cukrářky jsou důležité dva kroky. „Formičky je nutné nejdříve dobře umýt a pak je nechat vypéct v troubě rozehřáté na 200 stupňů. Takto ošetřené formičky se pak nemusejí vymazávat a těsto by mělo jít dobře vyklopit.“
Jedním z nejoblíbenějších a také nejstarších druhů cukroví jsou perníčky. Jak ale zabránit, aby perníčky při pečení v troubě nepopraskaly? „Pokud perníčky na povrchu praskají, radím po zapečení trošičku pootevřít troubu, aby unikla pára a nedocházelo k popraskání povrchu. Perníčky se musejí péct na vyšší teplotu kolem 180 stupňů.“
A jak dlouho před Vánocemi cukroví péct? „Všechny suché korpusy je možné začít péct už nyní. Plnit je ale doporučuji až těsně před Vánocemi, aby náplně zbytečně nevysychaly. Čtyři až pět dní před Vánocemi je ideální...,“ dodává Pavlína Berzsiová, která příště prozradí, co dělat se zbylými bílky a žloutky.
Související
-
Chcete mít super vánoční rohlíčky? Poradí cukrářka Mirka van Gils Slavíková
„Milí cukrouškové!“ Tímto oslovením publika v Radiocafé Vinohradská 12 začala své vyprávění cukrářka Mirka van Gils Slavíková a přidala i spoustu rad.
-
Vánoce na růžovo aneb Mandlové kořeněné pracny s malinami podle Josefa Maršálka
Maliny dodají tradičním pracnám tu správnou kyselost. Výhoda mrazem sušeného ovoce je koncentrace chuti, barvy a vůně. Zkusíte letos tuto klasiku ozvláštnit i vy?
-
Jedlé kaštany: Jaké využití mají v kuchyni
Nemusí se jíst pouze pečené. Vyrábí se z nich mouka a v Itálii dokonce těstoviny. Exkluzivně pro stanici Český rozhlas Dvojka připravil Roman Paulus.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.