Příroda uzavřená do sklenice. Jak na domácí fermentaci potravin?

22. listopad 2024

Ovoce se nejčastěji konzumuje čerstvé, dá se ale také výborně fermentovat. Jak si připravit ovocný likér, víno nebo ocet doma? Jaké ovoce se k fermentaci hodí? A jaké zdravotní benefity ovocné kvašení přináší?

„Fermentace je přírodní proces, který pro nás zajišťují mikroorganismy – bakterie, kvasinky, ale i některé plísně, přičemž výsledný produkt, typicky ocet nebo likér, je velice chutný a přínosný,“ vysvětluje na úvod Eliška Kováříková z Výzkumného ústavu potravinářského v Praze.

Příroda uzavřená do sklenice

Ke kvašení přitom není potřeba žádné složité laboratorní vybavení, ovocný ocet například z kvasících slupek od jablek lze jednoduše připravit i doma. Postupů je mnoho. Základním krokem je ale téměř vždy alkoholové kvašení. „Nejprve se musí cukr převést na alkohol. K tomu nám pomáhají kvasinky, přičemž vznikne víno. Když pak toto víno necháme na vzduchu za pomoci bakterií zoxidovat, vznikne ocet. Ocet se ale dá vyrobit i bez alkoholového kvašení za pomoci kombuchy.“

Čtěte také

Fermentací se ale dají zužitkovat i různé zbytky z výroby například ovocných šťáv. „Velice dobře se takto dají zpracovat maliny. To, co zbyde po výrobě malinového sirupu, se pak rozmíchá ve vodě a nechá zkvasit na ne moc dobré malinové víno. Když se pak toto víno nechá na vzduchu zoxidovat, vznikne výborný malinový ocet.“

Kromě výborné chuti přináší proces fermentace i nepopiratelné zdravotní benefity. „Jablečný ocet velmi efektivně podporuje zažívání. Používá se jako stimulant našeho zdraví. Dá se ale výborně použít i v kosmetice. Dají se s ním opláchnout vlasy namísto kondicionéru, nebo pokud se naleje na vaječné skořápky, vznikne pleťové tonikum.“

Na ovoci záleží

Ne každé ovoce se však k fermentaci hodí. Zatímco z malin není domácí víno příliš dobré, ze švestek nebo trnek může při troše štěstí vzniknout výborné portské. Záleží na tom, jak kvalitní ovoce bylo a kolik cukru obsahovalo. Například kdoule nekvasí příliš ochotně. Proto je lepší se do začátku poradit s někým, kdo už s kvašením nějaké zkušenosti má,“ doporučuje Eliška Kováříková.

Spustit audio

Související