Jsem v nouzi, pošli peníze... Jaká rizika číhají na seznamkách a jak nenaletět falešnému profilu?

3. únor 2025

Za měsíc lásky je považovaný únor, kdy se slaví i svátek všech zamilovaných sv. Valentýn. A možná právě v této době hledá více lidí svůj protějšek na různých seznamovacích platformách. Jaká ale mohou být rizika seznamek? Jak nenaletět podvodníkům? A jak poznat falešný profil?

Stížnosti na podvodné praktiky seznamovacích webů registruje spotřebitelská organizace dTest opakovaně. Jedinou šancí, jak jako laik rizikovou platformu odhalit, je prověřit si ji podobně jako cokoli, co pořizujeme na internetu.

„Doporučujeme uživatelům těchto serverů vyhledat si nejenom uživatelské recenze, ale také pořádně si prostudovat obchodní podmínky a najít si tam výši poplatků i to, jestli nebude docházet k automatickému prodlužování smlouvy,“ radí právnička spotřebitelské organizace dTest Lucie Kejharová.

VIP služby za vysoké částky

Největším rizikem, kterému se totiž registrovaní uživatelé seznamek vystavují, je to, že jsou jim v rámci jejich členství nabízeny ještě nadstandardní speciální služby zprvu za mírný poplatek.

Čtěte také

V praxi jde třeba o získání neomezeného přístupu k profilům jednotlivých uživatelů nebo o možnost neomezené konverzace. Problém je, že po uplynutí zkušební doby je smlouva bez upozornění automaticky prodloužena, přičemž dojde k mnohonásobně vyššímu stržení peněz.

„Získat peníze zpět může být ale velmi obtížné, protože řada provozovatelů platforem má sídlo ve Švýcarsku nebo v Lucembursku, které nejsou součástí EU. Poškození ale mohou zkusit tzv. charge back, tedy reklamaci platby u jejich banky,“ doporučuje právnička.

Jsem voják v nouzi...

Velkým problémem na seznamovacích portálech jsou také falešné profily, často vytvořené samotnými provozovateli seznamek. Jakkoli se nám mohou zdát případy z Ameriky, kdy ženy poslaly peníze falešným uživatelům, typicky vojákům či pilotům, jako absurdní, je důležité si uvědomit, že podvodníci umějí velmi dobře s člověkem manipulovat.

Zahrnou ho krásnými zprávami a člověk ztratí obezřetnost. Varovným signálem tak může být až přílišný zájem nebo stále se opakující obsah...,“ dodává Lucie Kejharová.

Spustit audio

Související