Dokud starý vztah neuzavřete, není možné začít znovu. Jak se seznámit ve středním a starším věku on-line?

26. červenec 2024

Hitem v seznamování jsou dneska online seznamky. Ne každý se však cítí komfortně právě v online světě. Jak se s novou dobou a seznamováním v ní popasovat? Jak si najít partnera či partnerku ve středním a starším věku? A dá se ještě najít láska bez internetu?

„Seznamování je proces, který je stejný v jakémkoli věku. V mládí jsme ale neotrkaní a máme větší tendenci riskovat, experimentovat a zkoušet. Pole, ve kterém hledáme potenciálního partnera či partnerku, je širší. Ve středním věku jsou ale lidé ukotvení ve stereotypu, a pokud chtějí někoho potkat, musejí tento stereotyp rozbít. Když to neudělají, zůstávají ve stejném rybníčku, kde už pro ně nikdo kompatibilní není,“ vysvětluje terapeut Lucian Kantor.

Láska na internetu

Zejména muži s přibývajícím věkem mají častěji tendenci se zapouzdřit a odžívat si sociální kontakt v mužské komunitě. Nemají takovou potřebu se seznamovat a aktivnější jsou v tomto ohledu ženy.

Čtěte také

Jednou z cest, jak se seznámit ve středním a vyšším věku, je využít některou z online seznamovacích platforem. Základním pravidlem ale podle Kantora je mít uzavřený předchozí vztah. „Lidé, kteří mají problém se se seznámením, nemají uzavřený starý vztah, mají tam spoustu zranění, spoustu stereotypů, a proto pak mají na seznamkách větší tendenci naletět podvodníkům. Mají pokřivené brýle, jinou optiku a vždycky narážejí na podobný typ partnerek a partnerů.“

Pokud chce člověk někoho potkat, je dobré ho hledat v prostředí, které je mu blízké. „Pokud jsem totiž někde, kde se cítím dobře, získávám možnost odkrýt svoje sebevědomí a autenticitu, a seznamování je snazší. Když jsem ale ustrašený, bojím se, budu ze sebe vytahovat vlastnosti, které jsou potlačené, najdu někoho, kdo je se mnou nekompatibilní. Zejména je to příklad žen, které se seznamují často zraněné z předchozího vztahu, a vždycky buď najdou někoho, kdo je pro ně zachránce, anebo parazit, který parazituje na jejich strachu.“

Dostat srdíčko

Inspirací by proto mohla být mladá generace, která se sice rovněž ráda seznamuje online, paralelně s tím ale chodí do společnosti. „I lidé ve starším věku ale rádi zkoušejí a objevují. Podstatné je nespěchat. Spousta lidí však dostane v online světě srdíčko, a už jdou na kávu. To je ztráta času. Důležitá je komunikace a i z komunikace na internetu lze po chvíli poznat, nakolik jsem pro druhého důležitý. Zda jsou zprávy o mně, nebo je to chvástání toho druhého či snaha zavděčit se mi pomocí floskulí.“

V prvé řadě by ale mělo být seznamování o potkávání nových lidí. Ve chvíli, kdy půjdu do společnosti se záměrem, že teď někoho potkám a bude to moje životní partnerka nebo partner, pravděpodobně to nevyjde. Princip života je vždycky úplně stejný. Když něco chci, udělám pro to vše, aby to vyšlo. Pak ale musím nechat přijít onu chvíli. Nemůžu se nechat paralyzovat tím, že chci cíl...,“ uzavírá Lucian Kantor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.