Mák je česká superpotravina. Vápníku má dvanáctkrát více než mléko

6. prosinec 2024

Česká republika patří mezi největší producenty potravinářského máku na světě. Jak nenápadné modré semínko využít v kuchyni? Díky čemu se právem řadí mezi potraviny? A s čím mák nejlépe kombinovat?

Mák má v české kuchyni široké využití. Dá se zpracovávat celý i namletý, nasladko i naslano. Nejčastěji se využívá jako posyp pečiva, nejvíce je ale využívaný jako součást náplní v tradičních českých buchtách a koláčích.

Čtěte také

Ne každý však ví, že o máku se dá hovořit i jako o superpotravině. „Ve 100 g máku se nachází 1400 mg vápníku, což je až dvanáctkrát více než u mléka a třikrát více než v případě sýrů. Mák je také bohatý na zdravé tuky a vlákninu a je bohatým zdrojem vápníku, hořčíku a vitamínů B1, B12 a E,“ potvrzuje kuchař Jiří Šedivý.

Navzdory tomu, že jsou české odrůdy máku velmi kvalitní, nežádoucí vlastností máku obecně je jeho malá stabilita způsobená vysokým obsahem tuků. „Jakmile totiž porušíme strukturu máku, tedy jej nameleme, zkrátíme jeho trvanlivost, protože dojde k oxidaci a ke žluknutí. Takový mák je třeba rychle spotřebovat, případně jej zamrazit. Nejlepší co můžeme udělat, je mák koupit celý přímo od pěstitelů a namlít si ho sami těsně před tepelnou přípravou.“

Maková náplň

Z náplní ve sladké kuchyni patří maková mezi ty nejtradičnější. Trochu se však zapomíná na to, že mák se dá skvěle kombinovat i s dalšími surovinami. „Do náplně s mákem se dá přidat například strouhaný perník, med, anýz nebo skořice. Skvělá je ale i citrónová, limetková, pomerančová nebo mandarinková kůra a samozřejmě likér. To všechno udělá makovou náplň bohatší a chutnější.“

Makovou náplň je nutné také pořádně provařit. „Do mléka je vhodné přidat med a glukózu, aby byla maková náplň elastická a nebyla vysušená,“ dodává na závěr Jiří Šedivý.

Spustit audio

Související