Obrazy, šperky, mince i staré hračky. Co dělat, když máte doma starožitnost?
Starožitnosti mnoho lidí baví, zajímají a lákají. Mohou být také cennou investicí. Jak ovšem poznat pravou starožitnost od padělku? Co to vlastně je starožitnost? A jak postupovat, když máte dojem, že byste doma mohli mít nějakou starožitnost?
„Starožitnost je věc, která má sběratelskou či uměleckou hodnotu. Většinou byla vyrobena ručně a vyskytuje se jen v několika málo kusech. Taková věc má samozřejmě i finančně vyjádřitelnou hodnotu. Podle české legislativy jde o předměty starší 70 let. V anglicky mluvícím světě je to 100 let,“ vysvětluje viceprezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková.
Starožitnost, vintage nebo retro?
Mezi starožitnosti patří v první řadě předměty krásného umění, jako jsou obrazy nebo sochy, a potom takzvané užitkové umění, kam spadá porcelán, příbory nebo šperky. „Jsou to tedy předměty, které máme doma po předcích, u nichž intuitivně tušíme, že jde o něco cenného.“
Čtěte také
Věci mladšího data, které byly používány k běžnému užitku a byly vyráběny sériově, se označují jako vintage. „Je to třeba sériově vyráběný nábytek, oblečení nebo kabelky staré u nás 50 let, v anglicky mluvícím světě až 100 let. Jsou to věci, kterých už zbylo málo a asociují staré časy.“
Oproti tomu retro věci jsou věci, které jsou dělané ve starém stylu. „V retro stylu se dá vyrobit třeba porcelánový servis. Může to být napodobenina něčeho z 19. století nebo u nás tak populární brusel.“
Kontaktujte odborníka
A jak postupovat, když máte pocit, že byste doma mohli mít starožitnost? Podle Šustkové dává velké možnosti internet, ale ani ten není všemocný. U starožitností totiž hraje roli velká spousta záležitostí, které lze zjistit až přímým kontaktem s danou věcí. „Třeba u secesního skla se podle fotografie může zdát, že jde o starožitnost. Když ale vezme předmět do ruky odborník, tak podle váhy a dalších vlastností skloviny pozná, že jde třeba o retro repliku. U šperku je potřeba posoudit punc a podobně.“
V každém případě by se měl majitel takové věci obrátit na vícero starožitností a vícero odborníků. Ceny jsou sice všude podobné, může se ale stát, že někde je zrovna po takovém předmětu poptávka, což cenu zvýší. Využít lze i služeb Asociace starožitníků, která pořádá každý měsíc bezplatnou poradnu. „Věci je možné buď přinést anebo nafotit a takto se o cennosti dozvědět něco více,“ dodává Šustková.
Související
-
Prodej pozůstalosti konzultujte. Asociace starožitníků má bezplatnou poradnu, říká Simona Šustková
„Dnes jsou v kurzu předměty z drahých kovů a zejména šperky, zlaté mince a trošku začíná i stříbro,“ přibližuje první viceprezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková.
-
Host: Simona Šustková, viceprezidentka Asociace starožitníků
Podle čeho se určuje cena starých věcí? Jak se vyvíjí a proměňují zájmy i vkus sběratelů? A kdy a komu se vyplatí do starožitností investovat? Moderuje Ondřej Kepka.
-
Objev tisíciletí. Pražská kriminálka rozkrývá nelegální obchod se starožitnostmi
Na trhu se objevily vzácné historické listiny, které patřily státu. Někdo se je snažil prodat pod skrytou identitou. Bylo nutné prodejce rychle vypátrat, ale nevyplašit!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.