Obrazy, šperky, mince i staré hračky. Co dělat, když máte doma starožitnost?

27. prosinec 2024

Starožitnosti mnoho lidí baví, zajímají a lákají. Mohou být také cennou investicí. Jak ovšem poznat pravou starožitnost od padělku? Co to vlastně je starožitnost? A jak postupovat, když máte dojem, že byste doma mohli mít nějakou starožitnost?

„Starožitnost je věc, která má sběratelskou či uměleckou hodnotu. Většinou byla vyrobena ručně a vyskytuje se jen v několika málo kusech. Taková věc má samozřejmě i finančně vyjádřitelnou hodnotu. Podle české legislativy jde o předměty starší 70 let. V anglicky mluvícím světě je to 100 let,“ vysvětluje viceprezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková.

Starožitnost, vintage nebo retro?

Mezi starožitnosti patří v první řadě předměty krásného umění, jako jsou obrazy nebo sochy, a potom takzvané užitkové umění, kam spadá porcelán, příbory nebo šperky. „Jsou to tedy předměty, které máme doma po předcích, u nichž intuitivně tušíme, že jde o něco cenného.“

Čtěte také

Věci mladšího data, které byly používány k běžnému užitku a byly vyráběny sériově, se označují jako vintage. „Je to třeba sériově vyráběný nábytek, oblečení nebo kabelky staré u nás 50 let, v anglicky mluvícím světě až 100 let. Jsou to věci, kterých už zbylo málo a asociují staré časy.“

Oproti tomu retro věci jsou věci, které jsou dělané ve starém stylu. „V retro stylu se dá vyrobit třeba porcelánový servis. Může to být napodobenina něčeho z 19. století nebo u nás tak populární brusel.“

Kontaktujte odborníka

A jak postupovat, když máte pocit, že byste doma mohli mít starožitnost? Podle Šustkové dává velké možnosti internet, ale ani ten není všemocný. U starožitností totiž hraje roli velká spousta záležitostí, které lze zjistit až přímým kontaktem s danou věcí. „Třeba u secesního skla se podle fotografie může zdát, že jde o starožitnost. Když ale vezme předmět do ruky odborník, tak podle váhy a dalších vlastností skloviny pozná, že jde třeba o retro repliku. U šperku je potřeba posoudit punc a podobně.“

V každém případě by se měl majitel takové věci obrátit na vícero starožitností a vícero odborníků. Ceny jsou sice všude podobné, může se ale stát, že někde je zrovna po takovém předmětu poptávka, což cenu zvýší. Využít lze i služeb Asociace starožitníků, která pořádá každý měsíc bezplatnou poradnu. „Věci je možné buď přinést anebo nafotit a takto se o cennosti dozvědět něco více,“ dodává Šustková.

Spustit audio

Související