Komáři a klíšťata jdou jen na někoho. Rozhoduje „šikovný mikrobiom“, tvrdí parazitolog Julius Lukeš
„Mikrobiom je soubor všech bakterií v lidském těle, najdeme ho na kůži, v plicích, ve střevech. Každý člověk ho má jedinečný, stejně jako DNA,“ vysvětluje profesor Julius Lukeš, přední český parazitolog v Blízkých setkáních. Jak starý je objev mikrobiomu? Jaký vliv mají antibiotika na střevní mikrobiom? A lze ho i darovat? Na tyto a další otázky si poslechněte odpovědi v audiozáznamu.
S mikrobiomem se nerodíme, dědíme ho po matce. „Nejlepší je přirozený porod, protože když se narodíte císařským řezem, nezískáte ho přirozenou cestou,“ tvrdí profesor Lukeš. „Proto se dnes již přistupuje k tomu, že po porodu císařem se stěrem z matčina těla tamponem přenáší na novorozence. Stojí to asi korunu za tampón a dítě získává přirozenou ochranu.“
Šikovný kožní mikrobiom
„Zajímavý je třeba kožní mikrobiom,“ myslí si Julius Lukeš. „Všimněte si, že na někoho jdou komáři nebo klíšťata, a druhý nemá za sezónu ani jedno. Naše bakterie totiž vydávají určité látky a signály, které hmyz dokáže svými senzory zachytit. A když má někdo takzvaný šikovný mikrobiom, tak ho hmyz necítí,“ uzavírá parazitolog Julius Lukeš.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.