Komáři a klíšťata jdou jen na někoho. Rozhoduje „šikovný mikrobiom“, tvrdí parazitolog Julius Lukeš
„Mikrobiom je soubor všech bakterií v lidském těle, najdeme ho na kůži, v plicích, ve střevech. Každý člověk ho má jedinečný, stejně jako DNA,“ vysvětluje profesor Julius Lukeš, přední český parazitolog v Blízkých setkáních. Jak starý je objev mikrobiomu? Jaký vliv mají antibiotika na střevní mikrobiom? A lze ho i darovat? Na tyto a další otázky si poslechněte odpovědi v audiozáznamu.
S mikrobiomem se nerodíme, dědíme ho po matce. „Nejlepší je přirozený porod, protože když se narodíte císařským řezem, nezískáte ho přirozenou cestou,“ tvrdí profesor Lukeš. „Proto se dnes již přistupuje k tomu, že po porodu císařem se stěrem z matčina těla tamponem přenáší na novorozence. Stojí to asi korunu za tampón a dítě získává přirozenou ochranu.“
Šikovný kožní mikrobiom
„Zajímavý je třeba kožní mikrobiom,“ myslí si Julius Lukeš. „Všimněte si, že na někoho jdou komáři nebo klíšťata, a druhý nemá za sezónu ani jedno. Naše bakterie totiž vydávají určité látky a signály, které hmyz dokáže svými senzory zachytit. A když má někdo takzvaný šikovný mikrobiom, tak ho hmyz necítí,“ uzavírá parazitolog Julius Lukeš.
Související
-
Evoluční biologie umožňuje člověku dívat se na věci s nadhledem, je si jistý biolog Josef Lhotský
Josef Lhotský vystudoval obor, ale život ho dovedl až do banky, kde se postupně dostal do pozice agilního kouče. Jak lze propojit bankovnictví a biologii?
-
Hamburger za pět let neshnije. „Nežerou ho ani plísně a bakterie,“ varuje molekulární biolog
Petr Ryšávka přinesl do Blízkých setkání hamburger. „V září bude mít pětileté narozeniny,“ překvapil v Blízkých setkáních moderátorku Adélu Gondíkovou.
-
„Hranice mezi uzdravením a vylepšením člověka není ostrá,“ varuje biolog Jaroslav Petr
„S každým vědeckým objevem vyvstává otázka, jestli smíme všechno, co umíme,“ svěřuje se biolog a bioetik Jaroslav Petr v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.