Hranice mezi uzdravením a vylepšením člověka není ostrá, varuje biolog Jaroslav Petr
„S každým vědeckým objevem vyvstává otázka, jestli smíme všechno, co umíme,“ svěřuje se biolog a bioetik Jaroslav Petr v Blízkých setkáních.
„Když sáhneme do dědičné informace člověka, můžeme například opravit gen, který způsobuje vážnou dědičnou chorobu. Zachráníme tak život třeba dítěti, které by ve dvou letech zemřelo,“ vysvětluje Jaroslav Petr.
Druhá strana mince je vylepšení člověka. „Tady už musíme být opatrní, protože hranice mezi uzdravením a vylepšením není ostrá. Zásah do dědičné informace by měl být, jen když s ním souhlasíte.“
Stáří jako nemoc?
Lékaři dnes nahlížejí na stárnutí jako na nemoc. Neduhy stáří se často dají léčit, ale není to jednoduché. „Věda může pomoci v tom, že do svých 90 let budeme žít aktivně, s radostí a důstojně.“
My sami jsme do jisté míry strůjci svého stáří. „Pokud ale nebudeme brát ohledy na svůj organismus a žít zdravě, pak nám žádná zázračná pilulka ve stáří nepomůže. Stáří patří k životu. Nesmíme v něm vidět nepřítele,“ uzavírá Jaroslav Petr.
Jak se přenáší choroby ze zvířat na lidi? V čem je nový typ koronaviru odlišný od ostatních přenosných chorob? Jakým novým objevem se teď zabývá?
Související
-
Podobné genetické experimenty jako v Číně proběhly i jinde. Ale nikdo o nich neví, říká genetička
V listopadu 2018 prohlásil Číňan Che Ťien-kchuej, že stvořil první geneticky modifikované děti. Tvrdil, že tyto děti se nemohou nakazit virem HIV. Je to možné?
-
Host: prof. ing. Jaroslav Petr, biolog, bioetik
Jaké jsou novinky v genovém inženýrství? Co všechno ovlivňuje naši reprodukci? V čem vězí příčiny neplodnosti? Mohou dnes vědci udělat vše, co umí? Moderuje Marie Retková.
-
Lék na rakovinu prsu už testujeme na pacientech. Za rok ale nebude, říká chemik a biolog Jiří Neužil
Najít lék proti rakovině je snem mnohých vědců. Chemik a biolog Jiří Neužil se nádorovými chorobami intenzivně zabývá. Jak daleko je ještě od zázračného léku?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.