Podobné genetické experimenty jako v Číně proběhly i jinde. Ale nikdo o nich neví, říká genetička Soňa Peková

11. únor 2020

V listopadu 2018 prohlásil Číňan Che Ťien-kchuej, že stvořil první geneticky modifikované děti. Tvrdil, že tyto děti se nemohou nakazit virem HIV. Je to možné?

„Člověk se na medicíně naučí úctu k životu. Takže první, co mě napadlo, když jsem tohle slyšela, a ani nadále mě nenapadá nic jiného, je, že ten člověk je osobnostní paskvil, ruina, magor,“ nebere si servítky genetička Soňa Peková.

Žádnou speciální laboratoř nepotřebujete

Vědecká obec jeho čin čínského genetika odsoudila. Soud mu dokonce udělil trest tří let a peněžní pokutu. „Ono je to ale takové pokrytectví dnešního světa. Ta technologie byla popsána už dříve. Dělali na tom tři lidi na světě a nakonec dvě vědkyně dopodrobna ten objev popsaly.“

„Dnes je totálně všude dohledatelné, jak to funguje, jak se to dělá. Firmy se předhánění v tom, že nabízejí chemikálie, které se k tomu používají. A vlastně není potřeba žádné zvláštní laboratoře, aby to člověk mohl dělat. To je ta hrůza.“

Doufám, že lidé DNA nerozluští

„Ten Číňan, který se k tomu přiznal patrně jen z nějakého přetlaku emocí, jenom ukázal, že je to možné. Umím si představit, že mnoho takových experimentů proběhlo a nikdo o tom neví,“ uvažuje. „Hluboce věřím, že se lidem nikdy nepodaří DNA úplně rozluštit. Protože to by asi byla zkáza všeho.“

Jak genetické modifikace fungují? Známe gen levorukosti? Dědí se krátkozrakost?

autor: Petr Vichnar
Spustit audio

Související