„Nikdo z nás neumře zdravý,“ říká genetička Soňa Peková
Genetička pražské Laboratoře molekulární diagnostiky Soňa Peková byla hostem Dvojky v úterý 9. dubna.
„V posledních letech už nemusíme čekat na přírodu, jestli bude potomek zdravý nebo ne. Máme nové technologie, které dokážou najít závadu na buňce, a překonat tak přírodu,“ říká genetička Soňa Peková.
Může se tak stát, že se nevidomým rodičům narodí zcela zdravé dítě. „Ano. Je to vlastně malý zázrak.“ Podle Pekové ale nejde o opravu závady buňky, ale o výběr té zdravé.
Oprava DNA
„V tuto chvíli dokážeme najít mutaci, která konkrétní nemoc, kterou hledáme, způsobuje. Genetik tak prohlédne embryo, jestli mutaci nese, nebo ne. A pak, protože jde o hledání in vitro, vybereme jen zdravá, většinou dvě embrya, a ty pak implantujeme mamince.“
„Základní problém je v tom, že ač umíme zjistit vadný gen, přídně ho i opravit, neumíme ho vrátit zpět na správné místo. Dokážeme jej vrátit jen nešikovně, způsobíme tak větší škodu než užitek,“ vysvětluje genetička.
Většinu nemocí si způsobíme sami
Dovedou lékaři předpovědět, zda onemocníme některou nemocí? „Nikdo z nás neumře zdravý. To je víc než jasné. Tedy kromě dětských nádorů. To je jiná kategorie. Předpovědět ale, na co zemřeme, neumíme.“
„Naprostá většina nemocí totiž vzniká až v pozdějším věku, a to vlivem životního prostředí a hlavně životním stylem každého z nás.“ Jak tedy genetika pomáhá onkologicky nemocným?
Pomoc onkologicky nemocným
„My většinou nevíme, proč se ten který nádor v těle rozběhne. Základem je ale to, že se lidské buňky během života stále dělí a může se stát, že během tohoto miliardového běhu nějakou chybu získá. A tak může vzniknout i závažné onemocnění.“
„Pomoci dokážeme hlavně při onemocnění krve, tedy zejména u leukémie. Výzkum krve je dnes hodně rozšířen. Dokážeme najít a klasifikovat nádory. Dokážeme zjistit reakci na léčbu.“
„Molekulární biologie dokáže pomáhat i u jiných nádorů, než jsou ty v krvi. Ale umí hlavně nádor najít, neumí už pak, ze své podstaty, pomáhat tak, jako u leukémie.“
Klonování?
Jak je dnešní genetika daleko od klonování člověka? „V medicíně se klonování nevyužívá. Klonovat můžeme pouze zvířata a rostliny. Legislativa nám to striktně nedovoluje. V Česku se neklonuje. Dokážu si ale představit, že jsou země, kde se to zřejmě provádí.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.