Cyril Höschl: Je štěstí dáno geneticky?
V každoroční statistice indexu světového štěstí se ČR umístila na 20. místě. V žebříčku 156 zemí je první Finsko, pak Dánsko, Norsko, Island. Na konci tabulky jsou Súdánci.
„V těchto žebříčcích se opakovaně na špici umisťují skandinávské země. Nejčastěji Dánsko, Finsko. A naopak na konci, na chvostu, jsou africké nebo subsaharské země,“ upozorňuje v pořadu Jak to vidí psychiatr Cyril Höschl.
Gen štěstí?
„Jeden z psychiatrických genetiků upozornil na to, že mezi těmito populacemi lze určit jakousi genetickou vzdálenost v podobě přítomnosti určitých alel pro serotoninový transportér. To je molekula, která je v mozku důležitá například pro působení mechanismů antidepresiv. Souvisí tedy s tím, jakou máme náladu. A když se variace tohoto genu mapuje, dá se zjistit, že některé populace jsou si bližší.“
„On právě zjistil, že si v podobných žebříčcích každý národ vede tím hůř, čím vzdálenější je geneticky od Dánů. Ti, co jsou jim geneticky bližší, v tom aspektu serotoninového transportéru, tak jsou na špici, Švédové a Skandinávci, a ti, co jsou nejdál, jsou na chvostu, Senegal, Ghana a podobně. Může to být náhoda a nemusí to spolu vůbec souviset, ale je to každopádně zajímavé.“
Genetická odolnost vůči zátěži
Jde ale opravdu o serotonin, nebo spíš o dobře nastavený sociální systém? „A není sociální systém důsledkem nálady, kterou produkuje genetická odolnost vůči zátěži? To by bylo na dlouhé povídání. Jsou to vědecké úlohy, které se za pomoci propracované metodologie řeší, protože ti badatelé jsou si vědomi toho, že to není jednoduché a že vést důkaz v této oblasti je vždycky s rizikem.“
20 nejšťastnějších zemí světa
- Finsko
- Dánsko
- Norsko
- Island
- Nizozemí
- Švýcarsko
- Švédsko
- Nový Zéland
- Kanada
- Rakousko
- Austrálie
- Kostarika
- Izrael
- Lucembursko
- Velká Británie
- Irsko
- Německo
- Belgie
- USA
- Česká republika
V indexu světového štěstí si letos Česká republika o jednu příčku polepšila. Pro zajímavost Slováci jsou na 37. místě, Německo spadlo z 15. na 17. místo, Rusko z 59. na 68. místo a Čína klesla z 68. na 93. místo. Zprávu připravuje agentura OSN a hodnotí kategorie jako příjem, svoboda, důvěra, střední délka života, sociální podpora a štědrost.
Další témata rozhovoru: kauza chráněného bydlení ve Svitávce na Blanensku; rostoucí počet spalniček a debaty o očkování; kauza Neverland Michaela Jacksona; index světového štěstí.
Související
-
Cyril Höschl: Štěstí se dá změřit. Peníze na něj ale dlouhodobě vliv nemají
V letošním žebříčku World Happiness Record poskočilo Česko o další dva stupně na hezké jednadvacáté místo. Dá se ale vůbec měřit něco jako je štěstí?
-
Štěstí není muška jenom zlatá. Štěstí je pořádek v prioritách...
Cítit se šťastný. Co to je? Je to totéž jako cítit se spokojený? A proč Češi většinou brblají a žehrají na osud? Je vůbec možné dosáhnout úplného štěstí?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.