Štěstí není muška jenom zlatá. Štěstí je pořádek v prioritách, říká socioložka

20. prosinec 2017

Cítit se šťastný. Co to je? Je to totéž jako cítit se spokojený? A proč Češi většinou brblají a žehrají na osud? Je vůbec možné dosáhnout úplného štěstí?

„Ne. Úplného štěstí nejde dosáhnout. Musíte se naučit žít s malými radostmi každodenního života, které k pocitu štěstí mohou přispět,“ odpovídá rezolutně Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd. Podle ní si dnes lidi myslí, že by měli být velmi šťastní. A to je problém.

Jak realisticky na šťastný život?

„Mají nerealistickou představu o tom, jak skvělý by měl být jejich život.“ Hamplová odmítá, že by štěstí mělo být totéž, co spokojenost. „I když spolu souvisí. Štěstí je víc o emocích, zatímco spokojenost je o tom, jestli jsme v životě dosáhli toho, co jsme chtěli.“

Člověk prý srovnává realitu a svoje představy pořád. „Není to jen otázka věku. Neustále to řešíme a prožíváme.“ A jaký je recept na šťastný život? „Asi je potřeba srovnat si své životní priority. A pokud zjistíte, že vám chybí něco zásadního, řekněte si, jak toho dosáhnout. A pokud to nelze, tak si odpovězte na otázku, co vám to může nahradit.“

Kdo je na tom líp

Jak jste šťastní, zaleží i na tom, co jste dostali do vínku. „Jsou lidé s optimističtějším a pesimističtějším naladěním. Optimisti mají nerealistickou představu o světě a víc riskují. Lehce pesimistické naladění může být proto přínosem.“ Základem je samozřejmě rodina a práce.

„Přesto by se člověk měl umět vyrovnávat s tím, když třeba přijde o práci.“ Vaše osobní štěstí navíc souvisí se štěstím těch, kteří vás obklopují. „Štěstí je nakažlivé. V pozitivní atmosféře jsou lidé šťastnější a líp se vyrovnávají se stresem.“

Dana Hamplová

Jak jsou na tom Češi se štěstím?

„Máme pověst stěžovatelů, ale myslím, že jsme šťastní tak nějak normálně.“ Soudí, že to typicky české brblání má kořeny v jistém pragmatismu. „A je to taky možná závist. Rádi se srovnáváme a hodně si všímáme toho, jak se mají naši sousedé.“

A co peníze? „Neplatí, že čím víc jich budete mít, tím budete šťastnější. Ale jejich nedostatek vyvolává stres,“ upozorňuje Hamplová. Pro muže jsou prý peníze důležitější než pro ženy. „Když jim zvýší plat, mají z toho větší radost. Je to pro ně ocenění ze strany společnosti.“

Jsou šťastnější mladší nebo starší?

„Obecně platí, že čím jsou lidé starší, tím jsou méně šťastní. Kromě zdraví tady hraje roli i případná sociální izolace. Zajímavé ale je, že nejvíc nešťastní jsou lidé ve středním věku. Možná teskní po mládí, které už nemají, a zároveň si ještě nenašli tu rovnováhu, kterou mají starší lidé.“

Ani děti to dnes nemají jednoduché. „Dětství neznamená automaticky štěstí. Vezměte si, že u nás se rozvádí 50 % manželství,“ upozorňuje Dana Hamplová.

autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.