Zpravodaj Balucha: Magické srdce Paříže povstalo z popela. Jak teď vypadá Notre-Dame?

9. prosinec 2024

V sobotu se v Paříži po pěti letech od vyhoření otevřela katedrála Notre-Dame. Slavnostnímu ceremoniálu přihlíželi státníci z celého světa včetně zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Jak náročná byla rekonstrukce ikonické stavby? A jak by se mělo proměnit okolí katedrály? Zpravodaj Martin Balucha ještě vysvětlí, proč ve Francii padla vláda, kdo by mohl být novým premiérem a co tomu všemu říká francouzská veřejnost?

Na obnově katedrály, kterou před pěti lety zachvátil mohutný požár, se podílelo na 250 řemeslných dílen. Odborníci dokázali v rekordním čase obnovit do původní podoby ikonickou štíhlou věž, takzvaný sanktusník, zvony, varhany, vitráže i celou kamennou fasádu. Slavnostní otevření sledovali díky velkoplošným obrazovkám na nábřeží Seiny tisíce návštěvníků a návštěvnic.

Notre-Dame je symbol, který dalece přesahuje křesťanský svět

„Pro Francii je to velká událost. Katedrála Notre-Dame je symbolem země. Mluví se o ní jako o magickém srdci Paříže. Dodnes tato stavba vzbuzuje úžas a obdiv,“ potvrzuje v pořadu Jak to vidí... stálý zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Martin Balucha.

Chrám Matky Boží

Pařížská katedrála hraje hlavní roli v románu Viktora Huga Chrám Matky Boží v Paříži, což byl možná důvod, proč se na přestavbu vybralo tolik peněz. „Tato kniha a následný muzikál se staly velmi populárními hlavně ve Spojených státech, odkud přišlo na přestavbu nejvíce peněz. Dárci, kterých bylo 340 000, poslali v přepočtu zhruba 21 miliard korun. Nejvíce jich bylo právě ze Spojených států, kde je Viktor Hugo velmi oblíbeným autorem.“

Čtěte také

Zájem o katedrálu je až neuvěřitelný. Jde o symbol, který dalece přesahuje křesťanský svět, byť má katedrála důležitou souvislost právě s Pannou Marií.

„Například během Dnů evropského dědictví přišly ke katedrále davy lidí podívat se na řemeslníky, kteří se podíleli na přestavbě a ukazovali svá řemesla. Katedrála tak k sobě neustále láká nové a nové lidi. A i když se řada lidí obávala, že stavba ztratí po rekonstrukci své kouzlo, nestalo se tak. Francouzi si naopak velice váží toho, že je katedrála zrekonstruovaná do původní podoby z 19. století, kdy architekt Eugène Viollet le Duc navrhl onu úzkou dřevěnou věžičku, která se stala symbolem požáru i následné přestavby.“

Stromy i pěší galerie

Zatímco interiér katedrály už může dělat svým návštěvnicím a návštěvníkům radost, rekonstrukce by měla dál pokračovat i v dalších měsících a letech hlavně v okolí svatostánku.

Čtěte také

„Kolem katedrály je stále ještě spousta lešení. K věži se budou na jaře přidávat sochy apoštolů, které naštěstí v době požáru nebyly na místě, a tak neshořely. Budou se restaurovat chrliče a sakristie a v průběhu příštího roku započne velká rekonstrukce okolí katedrály, kde by měl vzniknout příjemný park s mnoha stromy.“

Klíčovým bodem této přestavby bude rekonstrukce podzemních garáží z 60. let pod náměstím u Notre-Dame. Místo nich by měla vzniknout pěší galerie se vstupem do krypty, kde bude průchozí cesta k nábřeží a k řece Seině. „Architekti to popisují tak, že lidé budou vycházet z pěší galerie a postupně očima stoupat od přízemí až ke střeše katedrály Notre-Dame a budou mít takový výhled, jak ho plánovali původní architekti ve 12. a 13. století...,“ uzavírá Martin Balucha.

Spustit audio

Související