Ředitel Barrandov Studia Petr Tichý: Dívám se za hranice. Z české kinematografie bychom nepřežili

17. březen 2025

„Ocenění za dokument a střih mi udělalo velkou radost. Taky cena pro Jana Kadlece za scénografii. Souboj mezi Ameriánkou a Vlnami byl očekávaný,“ komentuje letošní filmové ceny Český lev. Proč se v mládí rozhodl studovat v Austrálii? Podepsali jsme se na filmech nominovaných na Oscara? Jak vypadá jeho pracovní den? Jsou v jeho profesi důležité večírky? Jak často cestuje do zahraničí barrandovský fundus?  

„Jsem člověk, který má rád dekorace a vizuální stránku filmu. Původně jsem chtěl být kameramanem, takže mám blízko k nasvícení scény. Možná víc než k posuzování hereckých výkonů. Obrazově pro mě byla Amerikánka geniální a specifický projekt. Jsem za něj šťastný,“ raduje se Petr Tichý.

Petr Tichý

Barrandov Studio na filmu výrazně participovalo. Jak přesně? „Naše role je koprodukční. To znamená, že se snažíme finančně podpořit projekty, kde vidíme potenciál. U výběru sedím já a dívám se i za hranice České republiky. Protože Barrandov Studio není schopné přežít jen z české kinematografie.“

„Natáčíme zahraniční filmy a z toho žijeme. Kromě toho je také důležité, aby se jméno Barrandov Studia ukazovalo v cizině. A je tam přijímáno neuvěřitelně dobře. Stavba dekorací je naše zlato a v zahraničí pořád patříme mezi světovou špičku,“ uzavírá producent a generální ředitel Barrandov Studia Petr Tichý.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

    Václav Žmolík, moderátor

    ze_světa_lesních_samot.jpg

    Zmizelá osada

    Koupit

    Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.