Kino Lucerna. Biograf hvězd

Před 112 lety se promítal první film v pražském kině Lucerna. Patřilo rodině stavitele paláce Lucerna Václava Havla. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

V éře němého filmu vynikal tento biograf nabídkou speciálních zvukových efektů, které promítání doprovázely. Šlo například o imitaci zvuků bouře, jedoucího vlaku nebo vodopádu.

Nejprestižnější kinosál v republice

V roce 1917 převzal kino do správy Miloš Havel a postupně z něj vybudoval nejprestižnější kinosál v republice. Uspěl i v pomyslném závodě o uvedení prvního zvukového filmu v Praze. Stalo se tak 13. srpna 1929 a byl to americký snímek Loď komediantů.

Lucerna byla mnoho let hlavním premiérovým kinem a diváci v ní mohli poprvé spatřit třeba Machatého Extasi nebo Fričova Kristiána. Vedle hlavního sálu měl Miloš Havel i svou soukromou projekční kabinu pro VIP hosty, dnes je z ní komorní sál pro 51 diváků.

Kino Lucerna má jedinečný interiér vyzdobený v secesním stylu a nabízí tak návštěvníkům pomyslný návrat do zlatého věku černobílých filmů.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související