Mezinárodní den žen. Nespravedlivě poznamenaný svátek
Většina z nás zná zkratku MDŽ. Většina si ji pojuje s 8. březnem. Co už ale není tak všeobecně známo, je historie a kontext tohoto významného dne. V českých zemích byl totiž Mezinárodní den žen znehodnocen během čtyřiceti let socialismu. Povinné oslavy na pracovištích, rudé karafiáty a gratulace v televizi. Mezinárodní den žen přitom vznikl už na začátku minulého století a měl především oslavovat úspěchy, kterých dosáhlo ženské hnutí napříč světem.
Jaký vztah máme k tomuto významnému dni v jedenadvacátém století? Vrací se jeho původní význam? A čím přispěla k ženské emancipaci Marlene Dietrich?
Související
-
Jestli žena Valentýna prožívá, tak by jí muž měl květinu přinést, říká herec Martin Hofmann
„Jestli jsem romantik? Záleží, jak se to vezme a jak kdo romantiku vnímá,“ uvažuje Martin Hofmann v dnešních valentýnských Blízkých setkáních.
-
Jejími milenci byli Gabin, Remarque, Hemingway a taky ženy. Příběhy slavných: Marlene Dietrichová
Hrají Renata Drösslerová a Aneta Krejčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...