Mezinárodní den žen. Nespravedlivě poznamenaný svátek

Většina z nás zná zkratku MDŽ. Většina si ji pojuje s 8. řeznem. Co už ale není tak všeobecně známo, je historie a kontext tohoto významného dne.

V českých zemích byl totiž Mezinárodní den žen znehodnocen během čtyřiceti let socialismu. Všichni dříve narození si jistě dobře pamatují povinné oslavy na pracovištích, rudé karafiáty a gratulace v televizi.

Vrací se původní význam MDŽ?

Mezinárodní den žen přitom vznikl už na začátku minulého století a měl především oslavovat úspěchy, kterých dosáhlo ženské hnutí napříč světem.

Jaký vztah máme k tomuto významnému dni v jedenadvacátém století? Vrací se jeho původní význam? A čím přispěla k ženské emancipaci Marlene Dietrich?

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související