Mezinárodní den žen. Nespravedlivě poznamenaný svátek
Většina z nás zná zkratku MDŽ. Většina si ji pojuje s 8. řeznem. Co už ale není tak všeobecně známo, je historie a kontext tohoto významného dne.
V českých zemích byl totiž Mezinárodní den žen znehodnocen během čtyřiceti let socialismu. Všichni dříve narození si jistě dobře pamatují povinné oslavy na pracovištích, rudé karafiáty a gratulace v televizi.
Vrací se původní význam MDŽ?
Mezinárodní den žen přitom vznikl už na začátku minulého století a měl především oslavovat úspěchy, kterých dosáhlo ženské hnutí napříč světem.
Jaký vztah máme k tomuto významnému dni v jedenadvacátém století? Vrací se jeho původní význam? A čím přispěla k ženské emancipaci Marlene Dietrich?
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Jestli žena Valentýna prožívá, tak by jí muž měl květinu přinést, říká herec Martin Hofmann
„Jestli jsem romantik? Záleží, jak se to vezme a jak kdo romantiku vnímá,“ uvažuje Martin Hofmann v dnešních valentýnských Blízkých setkáních.
-
Jejími milenci byli Gabin, Remarque, Hemingway a taky ženy. Příběhy slavných: Marlene Dietrichová
Hrají Renata Drösslerová a Aneta Krejčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.