Tyrani mají pocit, že dělají všechno dobře, připomíná terapeut Lucian Kantor
Tyran je člověk, který chce mít kontrolu nad druhým a snaží se ji využívat ve svůj prospěch, přiblížil definici tyrana terapeut Lucian Kantor.
„Mnoho lidí má částečně potřebu být někomu podřízen, ale jde o tu míru. Někdy je v páru jeden dominantní, druhý submisivní a funguje to. Ve chvíli, kdy se to jednomu přestává líbit, tak je problém a druhý se stává tyranem.“
Tyran umí říkat ty krásné fráze
Ví tyran, že je tyran? „Málokdy. Většinou to jsou sociopati a mají pocit, že dělají všechno správně,“ připomíná Lucian Kantor. „Oni těm situacím nerozumí a zvládají je naučeným způsobem. Prosazují, co jim vyhovuje.“
Lidé mohou být při setkání s tyranem nejdřív okouzleni, myslí si Lucian Kantor. „Oni umí ty krásné fráze. Když potkáte tyrana nebo sociopata, tak máte pocit, že jste potkali člověka, který má s vámi neskutečné souznění. Tyran nemá rád boj a když se podřídíte, jste pro něj nezajímaví.“
Z mé praxe jsou tyrani často zlomené duše
Lze tyrana převychovat? „Tyran se nedá změnit zvenčí. Může zažít zlomovou situaci, která ho donutí k náhledu na sebe sama. Nelze s tyranem pracovat bez vnější pomoci. Tito lidé v dětství zažívají obrovskou frustraci, že jim nikdo nerozumí. Pak to otočí, aby měli situaci pod kontrolou. Z mé praxe jsou to hodně často zlomené duše.“
Jaký je rozdíl mezi tyranem a manipulátorem? Kdy je čas ze vztahu s tyranem odejít?
Související
-
Týraní senioři často obviňují sami sebe
Násilí na seniorech má různou podobu. Nejčastěji jde o psychické útoky, např. křik, urážky, zesměšňování, kritizování, ničení osobních věcí.
-
Domácí násilí je programové jednání, tyran ví, co dělá, říká prezidentka Bílého kruhu bezpečí
Zda v uplynulých měsících, kdy nás vládní opatření proti šíření koronaviru nutila být více spolu doma, přibylo v Česku domácího násilí, se ukáže až časem.
-
Domácí násilí? Stoupá pronásledování bývalých partnerů,...
Domácím násilím se především označuje násilné jednání, týraní, ponižování odehrávající se mezi osobami blízkými. Není pravda, že mezi obětmi jsou pouze ženy. Peklem...
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.