Chtít dítě neznamená, že přijde okamžitě. „Ani po roce snažení není nic ztraceno,“ říká sexuoložka

24. březen 2025

Nekonečné čekání na vytouženého potomka dokáže pořádně zacloumat psychikou. Lítost, vina, vztek a otázka, proč zrovna my, mohou poznamenat jakýkoli jinak funkční vztah. Jak se vyhnout destrukci partnerského vztahu? Jak neztrácet naději? A co dělat, když dítě nakonec nepřijde?

Dnešní doba je bohužel nadmíru zaměřená na výkon. „Nejdříve studujeme, pak pracujeme a snažíme se co nejlépe zabezpečit. V momentě, kdy se konečně rozhodneme mít dítě, ale velice často zjistíme, že nás dohnal věk. Početí potomka po 35. roce najednou provázejí problémy, biologické hodiny ale tikají, očekávání jsou veliká a stres roste,“ přibližuje situaci mnoha párů psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková.

Rok snažení

Důležité je podle ní na sebe netlačit. Chtít dítě totiž neznamená, že přijde okamžitě. „Teprve po roce snažení mohou páry konstatovat, že mají problém, a měli by vyhledat odbornou pomoc. Řešení je naštěstí mnoho,“ uklidňuje lékařka.

Největší problém podle ní je, že neschopnost otěhotnět vytváří pocit selhání. „U žen se snižuje sebevědomí, zasažena je jejich feminita, a do vztahu se může začínat vkrádat obviňování a hledání viníka. To všechno přináší napětí a stres, na který zcela logicky reagujeme buď agresí nebo sebelítostí. Takže buď vyčítáme, pláčeme nebo se hádáme,“ vypočítává Janáčková.

Hlavní hodnotou mateřství a rodina

Paradoxem je, že když je tělo ve stresu, tím více si myslí, že není na dítě připravené. Důležité tedy je snažit se stres co nejvíce eliminovat. „Člověk by měl zpomalit, srovnat si to v hlavě a začít pěstovat vztah sám k sobě. Najít si věci, které mu dělají radost, při kterých si vyčistí halvu. Když totiž poleví stres, je možné, že se to najednou stane.“

Čtěte také

Bohužel někdy je třeba přijmout fakt, že všechny pokusy selhaly. Jak se ale smířit s tím, že pár zůstane bezdětný?

„Když selhala inseminace, umělé oplodnění nebo dárcovství pohlavních buněk, nabízí se ještě náhradní mateřství nebo adopce. Důležité je nevzdávat naději. Pokud je pro mě hlavní hodnotou mateřství a rodina, tak je potřeba to nějak zařídit. A je jedno, jestli půjde o rodinu intimní, anebo o rodinu v širším slova smyslu, kdy se budu věnovat dětem svých příbuzných...,“ uzavírá psycholožka.

Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

    Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

    jak_klara_obratila_na web.jpg

    Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

    Koupit

    Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.