„Mějte děti do 35 let.“ Otěhotnět po čtyřicítce je podle lékaře Mardešiče riskantní pro ženu i dítě

30. květen 2019

Jak na to, když to nejde doma? „Nejdůležitější je určit důvod neúspěchu,“ vysvětluje v Blízkých setkáních specialista na reprodukční medicínu Tonko Mardešič.

„Ženy odkládají mateřství do co nejdelšího věku. Čím se žena snaží později otěhotnět, tím později zjistí, že má problém, takže k nám rok za rokem chodí starší ženy. Řada pacientek přijde tak pozdě, že jim nemůžeme nabídnout nic jiného než dárcovství vajíček,“ popisuje Tonko Mardešič moderátorce Tereze Kostkové.

MUDr. Tonko Mardešič

„Byli bychom rádi, kdyby ženy přicházely dřív. Byť je svět složitější, doporučujeme, aby páry rozhodně uskutečnily své rodinné plány do 35 let. Pak začínají problémy.“ Otěhotnět po 40 letech je podle odborníka už pro ženu i dítě riskantní. „Zvyšuje se riziko vrozených vývojových vad,“ zvedá varovně prst.

Jaký je ideální věk pro mateřství? Je umělé oplodnění dobrý obchod? Dokdy je povoleno léčení sterility? Jaká je současná situace u mužů? Jaké jsou hlavní důvody problémů s reprodukcí? Je neschopnost mít děti i v „hlavě“?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.