Václav Kopta: Ztratil jsem existenční strach
Je hercem, muzikantem a textařem. Tvrdí, že textařina je řemeslo a je smířený s tím, že nedosáhne kvalit svého otce Pavla Kopty. Tvrdí, že s ním nesoutěží.
„Stín mého táty nepřekonám. Nesoutěžím a jsem smířený s tím, že nedosáhnu té poctivosti, se kterou to dělal. Nedeprimuje mě to a s velkou pokorou na něj vzpomínám.“
Ujišťuje, že úplně stačí, když člověk ovládne řemeslo. „Je to na úkor profese, ale vyskytnou se lidé, kteří vládnou víc marketingem, než talentem. Významy sdělení tím ztrácí na síle. Nechci působit jako staromilec, ale sleduju to a nemám z toho radost. Textařina upadá.“ Václav Kopta přiznává, že teď se mu písňové texty píší snadno. Má to svůj důvod. „Ztratil jsem existenční strach. Teď si můžu víc vybírat, protože mě živí herectví. Mám to privilegium, že je to radost. A když se vám z textařiny podaří vyeliminovat tu nutnost, tak je to svátek. V tomto stádiu teď jsem.“
Jak se dostal k hudbě a kapele Bluesberry? Jak vzpomíná na své působení v divadle Semafor? Kde tráví dovolenou? Poslechněte si ze záznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.