Hurá, jsem ve stresu! Aktivizovaný organismus využijte k podání lepšího výkonu
Nepohoda, napětí, úzkost nebo tlak. I tak by se dalo popsat to, co cítí člověk, když je ve stresu. Jaké jsou nejčastější spouštěče stresu? Jak využít nepříjemných pocitů k podání lepšího výkonu? A jak si stres nepouštět příliš k tělu?
Každý z nás má jinou schopnost zvládat stres. „Je to nejenom naše vrozená schopnost, ale zároveň je to i naše naučená kompetence. Každého přirozeně stresuje něco trochu jiného, každý ale máme i schopnost přivyknout stresu nebo se mu naučit vzdorovat,“ říká psycholog a zakladatel Školy psychologie Petr Kačena.
Stres je dobrý
Důležité je ale si uvědomit, co je spouštěčem stresu. Mezi nejčastější sociální stresory patří konflikty ve vztazích, veřejné vystoupení před větším publikem nebo zkoušky, kdy musíme potvrdit naše kompetence. I tak ale podle lékaře není stres strašák. „Bez stresu v podstatě nelze žít. Stres je dobrý, protože nás aktivizuje k tomu, abychom podali lepší výkon. Měli bychom se tedy naučit mít ho rádi.“
Čtěte také
Výbornou pomůckou, jak stresové situace zvládat, je přestat je interpretovat jako hrozbu, ale jako výzvu. „V praxi to znamená, že se člověk přestane před veřejným vystoupením uklidňovat, ale naopak využije svého vzrušení a aktivizace organismu na to, aby danou věc zvládl co nejlépe. Dobré je přitom pamatovat na kognitivní zkreslení, kterému se říká spotlight efekt. Když stojíme před lidmi, máme často tendenci přeceňovat to, jak moc si publikum všimlo toho, že jsme nervózní. Zpravidla ale platí, že si toho obecenstvo vůbec nevšimlo,“ vysvětluje terapeut.
Problémem může být, že lidé na stres často reagují fyzicky, kdy je trápí bolesti hlavy nebo třeba astma. „Platí totiž zákon, že když se snažíme něco hodně ignorovat, neuvědomovat si to, tak právě v ten okamžik se nám to dostane do reakce těla. Proto se naopak vyplatí jít pocitům naproti, uvědomovat si je, neignorovat je, snažit se na ně reagovat, potom spíše nebudeme somatizovat,“ dodává Petr Kačena.
Související
-
Pracovní zápřah, nedostatek času, nepříjemný šéf... Stres je dobré umět vydýchat
Určitá míra pracovního stresu je přirozená a mnohdy i z hlediska motivace a výkonnosti užitečná. Jak ale poznat, že je stresu příliš? A proč je dobré umět správně dýchat?
-
Psychiatr Cyril Höschl: Trochu stresu potřebujeme. Abychom vůbec něco dělali
Jaký vliv má motivace na pracovní výkon? A jakou úlohu hraje stres v práci nebo doma? „Není pravda, že stres je jen škodlivý,“ míní psychiatr Cyril Höschl na Dvojce.
-
Psychiatr Hollý: Současná doba přináší nepředvídatelné změny a s nimi stres. Je dobré více odpočívat
Říká se, že lidský mozek ze všeho nejhůř snáší změnu. „Jsme adaptovaní na to, že se svět kolem nás mění. To, co mozku nedělá dobře, jsou nepředvídatelné změny,“ zamýšlí se.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.