Pracovní zápřah, nedostatek času, nepříjemný šéf... Stres je dobré umět vydýchat

10. březen 2023

Určitá míra pracovního stresu je přirozená a mnohdy i z hlediska osobní motivace a výkonnosti užitečná. Jak ale poznat, že je stresu příliš? Kde končí hranice zdravého stresu? „Bohužel to málokdy sami na sobě poznáme. Zápřah nám totiž přijde normální,“ upozorňuje psycholožka. „Z každého stresu je ale cesta ven.“

Řada lidí má dlouhou dobu tendenci si myslet, že mají situaci pod kontrolou. „To, že máme zápřah, že nestíháme, nám totiž přijde normální. Ale jen do té doby, než začneme nekontrolovaně vybuchovat a okolí nám začne říkat, že jsme nesnesitelní,“ popisuje první příznaky stresu psychoterapeutka Ivana Dlouhá.

Čtěte také

Problém je přitom nejvíce v tom, že se tím většina lidí odmítá zprvu zabývat. „Ve chvíli, kdy si ale všimneme, že nás bolí žaludek, pálí nás žáha, bolí nás hlava, špatně se nám v noci spí, dojde nám většinou, že má okolí pravdu a že už toho máme dost.“

Mnozí ale ani na tyto jasné signály těla nereagují. A to pak většinou dopadá špatně. „Dochází k vyhoření, přichází apatie, úzkosti a návrat zpět k normálnímu životu je pak velice obtížný. Z každého stresu je ale možné vycouvat. Jen je nutné to přijmout a mluvit o tom. S blízkým okolím nebo odborníky,“ radí lékařka.

Umění říkat ne

Stres je přitom za normálních okolností hnací motor. Pokud tam ale není míra, je škodlivý. A nedostatkem času to bohužel nekončí. Tím, že většina z nás pracuje ve společnosti lidí, mohou být spouštěčem stresu i sociální vztahy na pracovišti. Nesympatický kolega, šéf, který nás neustále žene do další a další práce. Ale je to také naše neschopnost říkat ne,“ vypočítává psycholožka.

Pokud si totiž člověk začne nosit práci domů a zanedbává tak svůj osobní čas nebo čas s rodinou, je to ohromný nabalovač stresu. „Je potřeba se naučit říkat ne, a to nejenom v práci. Vhodné je také vytvořit si pomyslnou vnitřní bariéru a stres za ni nepouštět.“

Rozdýchat to

K výborným protistresovým technikám patří také hluboké dýchání. „Když nám při pomyšlení na práci začne bušit srdce, cítíme návaly, je dobré to zkusit rozdýchat. Nestačí ale třikrát se nadechnout. Je potřeba udělat si pohodlí, otevřít okno a zhluboka a dlouze se nadechovat až do břicha. To skutečně může pomoci odbourat stres,“ uzavírá Ivana Dlouhá.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.