Relaxovat můžete i v tramvaji. Zpomalujte, kdykoliv můžete, říká psycholožka Lucie Kolaříková
Duševní očistu potřebuje každý. Jsou to ty nejpřirozenější věci jako třeba procházky, smích, nebo lidi, které máte rádi, doporučuje psycholožka Lucie Kolaříková.
„Naší duši vadí stres a starosti. Nejvíc nás ovlivňuje naše mysl, která pořád střílí nějaké myšlenky. Nejdůležitější je zpomalovat. Kdykoliv můžete. V chůzi, řeči, dýchání,“ radí Lucie Kolaříková.
„Když třeba jedete v tramvaji, zavřete oči a pozorujte svůj dech. Je to dechová meditace, která zklidní organismus,“ vysvětluje psycholožka v poradenské rubrice pořadu Dva na Dvojce.
Naučte se odkládat telefon
Co se stane, když psychohygienu dělat nebudete? „Výsledkem jsou různé civilizační choroby, vyhoření, deprese, panické ataky, zvýšené sebevraždy. Měli byste odkládat telefon, nebýt stále dostupní, vypínat televizi a zpomalovat.“
„Panické ataky jsou výsledkem změti myšlenek, strachu a obav, které se nashromáždí v psychice. Naše společenská nemoc je strach ze smrti. Děláme, že smrt neexistuje a přitom už to, že žijeme, znamená, že jednou zemřeme.“
„Mám kolegu, který dělá semináře se smrtí. Provází do vlastní smrti. Já sama jsem to zažila dvakrát. Obrovsky to léčí a pomáhá,“ dodává Lucie Kolaříková.
Jak je při psychohygieně důležitý spánek a strava? Jak zvládat paniku?
Související
-
Psychiatr: Depresi má aspoň jednou za život úplně každý z vás. Je to civilizační choroba
Doba s sebou nese vysoké nároky. Chcete všechno „stíhat“ a pak to najednou nejde? Jste smutní, máte splín, špatnou náladu? Může to být jen únava, nebo máte „nakroče...
-
Žijeme v bezpečí. Přesto se rozmáhá strach a fobie, říká psycholožka
Přemíra informací o tom, co se děje na druhé straně světa, je snadná cesta ke strachům. Zapomínáme se omezovat na naši malou realitu, ve které můžeme něco změnit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.