Pilulka vás nezachrání. Důležitý je spánek, pohyb a dobrá nálada, radí imunolog Ilja Stříž
Zdraví je důležité a imunita zvlášť. Jak ji podpořit? „Nejsem velkým zastáncem potravinových doplňků, i když mohou mít podpůrný efekt,“ připouští v Blízkých setkáních. Dodává, že jsou vlivy mnohem důležitější a efektivnější. K čemu vlastně imunita je a jak funguje? Co hrozí v případě neléčených zanětů a alergií? Lze dostat alergii v pokročilém věku? Poslechněte si v audiu.
Mezi důležité faktory, které podporují imunitu, patří dostatek spánku a strava. „Pilulka vás nezachrání. Když někdo sedí u počítače, přejídá se, má stresy a nedostatek spánku, tak mu k obranyschopnosti nepomůžou ani dvě hrstě prášků. Myslím ale, že je důležité doplňovat vitamín D,“ pokračuje expert, podle kterého má autoimunita mnoho společného právě s jeho nedostatkem.
„V Evropě jí trpí například mnohem více seveřané, než třeba Italové nebo Řekové. Dává se to do souvislosti se sluncem, i když těch faktorů tam může být více. Pozor na předávkování déčkem, které může poškodit ledviny,“ zvedá varovně prst.
Vliv na imunitu má i psychika. „Stres a depresivní psychické ladění má vliv na potlačení imunity. Je to dokumentováno i ve studiích.“ Důležitá je i mírná fyzická aktivita. „Extrémní námaha ale imunitní systém potlačuje, což je prokázáno třeba u maratonců,“ uzavírá imunolog Ilja Stříž.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.