Jak jít životem? Naučte se mít rádi, co vám vadí, radí psychiatr Radkin Honzák
Víc než na chorobné stavy, se zaměřuji na potenciál, který je v člověku, objasnil v Blízkých setkáních psychiatr a pedagog Radkin Honzák.
„Mně se líbí příběh o člověku, který si zakládal na úžasném trávníku. Pak se mu tam vysemenily pampelišky. Bojoval s nimi dva roky. Pak napsal na ministerstvo, co má dělat. Do šesti týdnů mu přišla odpověď: Budete se muset naučit mít je rád. To je cesta, jak jít životem. Ani nemusíte slevovat ze svých zásad.“
„Je třeba dělat hranici mezi dobrem a zlem,“ prohlásil v Blízkých setkáních Radkin Honzák. „Psycholog Zimbardo udělal pokus, kdy postavil auto s rozbitým sklem do dobré a špatné čtvrti. V té špatné bylo rozebrané do čtyř hodin. V té dobré volali lidi na policii. Návrat k slušnému jednání mezi lidmi dá společnosti více bezpečí a bude méně manipulovatelná.“
Strach je vždycky brzda
Kdy je strach brzdou, která chrání, a kdy naopak zabraňuje jít dál? „Vždy je to brzda. Když pokusné osoby řeší nějaké úlohy a jednomu z nich řeknete, ať si představí, že doma hoří, tak je jeho výkon o 15 procent slabší. Winston Chruchill říkal: strach je reakce a odvaha je rozhodnutí,“ odpověděl na otázku moderátorky Terezy Kostkové.
Je v naší moci změnit se? Spletli jsme si svá přání s potřebami? Kolik lidí je ochotno poslouchat autoritu? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Radkin Honzák: Společnost by si bohatě vystačila s desaterem
„Naše mysl touží po příjemných zážitcích a zaměňuje naše potřeby a přání,“ říká psychiatr. Jak funguje lidská mysl a proč bychom neměli zapomínat, že pocházíme ze zvířat?
-
Pomoc máme v sobě zakódovanou, říká psychiatr Radkin Honzák
Psychiatr Radkin Honzák si starší věk užívá. Líbí se mu Werichova věta: Blbé není stáří, ale kecy těch druhých. Jak se dívá na soužití generací a na ochotu pomáhat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.