Radkin Honzák: Společnost by si bohatě vystačila s desaterem

3. duben 2019

„Naše mysl touží po příjemných zážitcích a zaměňuje naše potřeby a přání,“ říká psychiatr. Jak funguje lidská mysl a proč bychom neměli zapomínat, že pocházíme ze zvířat?

Rozhovor s Radkinem Honzákem je reprízou pořadu Jak to vidí vysílaného 1. ledna 2019.

V ekonomickém boomu, který díky Evropské unii zažíváme posledních dvacet let, jsme si to popletli a řada přání se lidem jeví jako potřeby, kterých se urputně domáhají,“ uvažuje Radkin Honzák.

Ovládají nás instinkty?

Radkin Honzák

V pořadu Jak to vidí... se uznávaný psychiatr zamýšlel třeba nad tím, proč to, jak uvažují ostatní, má vliv i na nás samotné. „Zapomínáme na to, že jsme živočichové,“ říká. „A je chybou sociologů, že si neuvědomují, že dvě třetiny lidí mají tendenci ke stádnímu jednání.“

Honzák odkazuje k Milgramově pokusu, který prokázal, že přesně takový podíl společnosti je ochotný podlehnout tlaku nijak významné autority a dělat věci, které by je jinak ani nenapadly.

Většina odmítá svobodu

Všude na světě bez ohledu na podmínky je 1 % schizofreniků, 5,5 % těžkých depresí, 1 % osob, které nemají strach a pro které se nabízí pojem psychopat. A k tomu máme třetinu, která odmítá poslušnost a dvě třetiny, které naopak odmítnou svobodu. Tak je to rozdané.“

Jak v takto determinované společnosti spokojeně žít? „Myslím si, že bychom si bohatě vystačili s desaterem. Spoustě lidí se to ale nelíbí, protože je to příliš jednoduché a příliš přehledné.“

Další témata rozhovoru: Co to znamená, když někteří tvrdí, že žijeme v postfaktické době? Co si Radkin Honzák myslí o sociálních sítích a společenském narcismu? Jak funguje manipulace strachem ? A jakou výzvu má před sebou Česká republika v roce 2019?

autoři: Zita Senková , Radkin Honzák , and
Spustit audio

Související