Zasáhla do dějin vědy. U nás se na pražskou rodačku a nobelistku ale zapomnělo. Osudové ženy: Gerty Coriová

17. prosinec 2022

Vědě zasvětila celý svůj život. Zabývala se fyziologií, biochemií a medicínou. Za svoji práci získala prestižní Nobelovu cenu za vědu a výzkum. V USA, kde tahle pražská rodačka žila, platila za vědeckou hvězdu. V dokudramatu účinkují Jan Teplý ml., Dana Černá a Lukáš Hlavica. Hovoří historik Michal Stehlík.

Host: historik Michal Stehlík
Účinkují: Jan Teplý ml., Dana Černá, Lukáš Hlavica, Jan Šťastný
Připravili: Ivana Chmel Denčevová, Hynek Pekárek
Zvukový mistr: Jan Brauner
Hudba: Antonín Schindler
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 17. 12. 2022
 
Použitá literatura:
Čech, Pavel: Nebýt doma prorokem. Gerty Coriová na cestě za Nobelovou cenou in Vošahlíková, Pavla; Martínek, Jiří, a kol.: Cesty k samostatnosti. Portréty žen v éře modernizace, s. 192–215. Praha: Historický ústav, 2010.
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.