Jak zatracovaná Tlustá Berta získala první Nobelovu cenu za mír. Osudové ženy: Bertha von Suttner
První žena, která získala Nobelovu cenu za mír, pocházela z pražské šlechtické rodiny. Podílela se na vzniku Mezinárodního soudního dvoru v Haagu. Dobrodružný byl i její milostný a osobní život. Někteří ji obdivovali, jiní zatracovali, pro mnohé byla jen Tlustou Bertou. V dokudramatu účinkují Antonie Talacková, Libuše Švormová nebo Daniel Bambas. Hovoří historik Zdeněk Hazdra.
Bertha Kinská (1843–1914) to od začátku neměla jednoduché. Její otec zemřel, ještě než se narodila, a s matkou měla komplikovaný vztah. „Její matka totiž v duchu doby poznamenané dekadencí utrácela v evropských hernách veškeré peníze, které jí byly svěřeny, půjčeny nebo darovány,“ říká historik Zdeněk Hazdra.
Bertha Kinská začala pracovat jako guvernantka rodiny Suttner. Kvůli probouzejícímu se vztahu s o několik let mladším Arthurem Suttnerem ale musela z rodiny odejít. Na základě inzerátu se dostala do Paříže k Alfrédu Nobelovi. A zamilovala se znovu. Nobela si vážila a obdivovala, jejich pak už jen přátelský vztah trval vlastně celý život.
Tajný sňatek a vír války
Po několika měsících v Paříži její život nabral obrátky. Ve Vídni si tajně vzala Arthura Suttnera a spolu odjeli na Kavkaz do víru rusko-turecké války. Zasáhlo ji to natolik, že začala psát texty, které se později staly základem proslulého románu Odzbrojte!
Po návratu se naplno vrhla do boje proti válkám a začala prosit Nobela o zřízení ceny, která dodnes nese jeho jméno. Nobel nadaci věnoval celé své jmění. I s Berthou jako zastánkyní mírového soužití iniciovali vznik Mezinárodního soudního dvora v Haagu.
Žila ve špatné době?
Byla v kontaktu i s literáty z českých zemí. Nerozuměli jí. Jejich národovecké snahy se míjely s kosmopolitním pohledem na svět, s jejím důrazem na mírové soužití mezi národy a národnostmi. Jako by tehdejší svět tak nějak předběhla.
Vážně ji ale nebrali ani v Rakousku. Svou roli hrálo společenské napětí. Jen pár týdnů po její smrti začala naplno zuřit první světová válka.
Související
-
Alfred Nobel. Vynálezce dynamitu a filantrop
Alfred Nobel se narodil do bohaté rodiny a dostalo se mu tak perfektního vzdělání. Je podepsán pod 355 patenty a mohl by představovat archetyp klasického vynálezce,
-
Smutky a naděje paní z Eschenbachu. Osud spisovatelky z Moravy, nominované na Nobelovu cenu
Marie Ebnerová málem získala Nobelovu cenu. Její knihy, třebaže vznikaly v předminulém století, získávají v zahraničí nečekaně novou platnost a oslovují dnešní generace.
-
Na Nobelovu cenu čekal 37 let. Taky ho obvinili z kolaborace. Příběhy slavných: Jaroslav Heyrovský
Účinkují Zdeněk Hruška, Marie Štípková, Václav Jílek a Cyril Polák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.