Smutky a naděje paní z Eschenbachu. Osud moravské spisovatelky Marie Ebnerové, nominované na Nobelovu cenu
Marie Ebnerová málem získala Nobelovu cenu. Její knihy, třebaže vznikaly v předminulém století, získávají v zahraničí nečekaně novou platnost a oslovují dnešní generace. Z hlubin zapomnění se vrací zpět domů.
Související
-
Deníky moravské Boženy Němcové jsou vystavené na Zelném trhu
Výstava Deník moderní Evropanky v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně připomíná 100. výročí úmrtí Marie Ebnerové z Eschenbachu.
-
Jak zatracovaná Tlustá Berta získala první Nobelovu cenu za mír. Osudové ženy: Bertha von Suttner
První žena, která získala Nobelovu cenu za mír, pocházela z pražské šlechtické rodiny. Iniciovala vznik mezinárodního soudu v Haagu a dobrodružný byl i její milostný život.
-
Žít i po své smrti. Příběh spisovatelky Fanny Neudy, autorky knihy Hodiny zbožnosti
Neznaly se. Přesto je v jednom časovém okamžiku, i když v různých dobách, spojilo neobyčejně silné pouto. Pouto jedné knihy. Pro leckoho svaté, až mystické.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.